reklamı kapat

POPÜLER

macOS Sierra ücretsiz olarak yüklemeye hazır. İşte tüm yenilikler!

Apple, masaüstü işletim sistemi macOS Sierra’yı ücretsiz güncelleme olarak sundu. macOS Sierra, yeni özelliklerin yanı sıra; kullanıcıların iPhone ve iPad’de kullandıkları özelliklere sahip Siri’yi de Mac’e getiriyor.

Evrensel Pano, iCloud Masaüstü ve Belgeler, Otomatik Kilit Açma ve internette Apple Pay kullanımı gibi özellikler, macOS Sierra’nın dikkat çeken yenilikleri arasında yer alıyor. Fotoğraflar uygulaması favori fotoğraf ve videoların özel olarak derlenmiş koleksiyonlarını otomatik olarak oluşturan yeni bir Anılar özelliğiyle geliyor.

macos-sierra-siri
Mac’teki Siri, mesaj ve e-posta göndermeye, belgeleri bulmaya, bilgi aramaya, fotoğraf arşivinde arama yapamaya, sistem tercihlerini düzenlemeye yardımcı oluyor. Kullanıcılar ayrıca Siri sonuçlarını sürükleyip belgelere bırakabiliyor veya daha sonra başvurmak üzere Bugün görünümüne iğneleyebiliyorlar. Siri ile eğlenceli vakit geçirmeye hazırlanın!

macos-sierra-universal-pano
Evrensel Pano, kullanıcıların bir Apple cihazında bulunan bir uygulamadaki içeriği kopyalayıp başka bir Apple cihazındaki farklı bir uygulamaya yapıştırmalarına olanak veriyor. iCloud Masaüstü ve Belgeler ile kullanıcılar artık iPhone ve iPad’den masaüstündeki dosyalarına erişebiliyor.

macos-sierra-auto-unlock
Otomatik Kilit Açma özelliğiyse, kullanıcıların kimliği doğrulanmış bir Apple Watch ile Mac’lerinde otomatik olarak oturum açmalarına imkan tanıyor. Bu sayede her seferinde şifre girme derdi de ortadan kalkmış oluyor.

macOS Sierra’daki diğer dikkat çeken özellikler
— Mesajlar kullanıcıların doğrudan uygulamanın içinden internet bağlantılarını önizlemelerine ve video klipleri oynatmalarına, kalp ve başparmakla onaylama gibi bir Tapback kullanarak veya doğrudan mesaj konuşma balonuyla mesajları yanıtlamalarına, daha etkili mesajlar için büyük emojiler göndermelerine imkan sunarak yazışmaları daha ilgi çekici hale getiriyor.
— Sekmeler artık Harita, Mail, Pages, Numbers, Keynote, TextEdit gibi birden çok pencereyi destekleyen Mac uygulamalarında ve hatta üçüncü taraf uygulamalarda kullanılabiliyor.
— Resim İçinde Resim, Safari veya iTunes’da oynatılan bir videonun masaüstündeki bir pencerede görünmesini sağlıyor. Kullanıcıların çalışırken videoyu izleyebilmeleri için, boyutu ayarlanabilen bu pencere sürüklenebiliyor veya ekranın herhangi bir köşesine iğnelenebiliyor.
— Optimum Depolama, Mac’in depolama alanı dolmaya başladığında sık kullanılmayan öğeleri bulutta depolayarak ve kullanıcıların artık gerekli olmayan uygulama ve dosyaları kaldırmalarına yardımcı olarak depolama alanını boşaltıyor.
— iTunes’daki Apple Music, yeni müzikler keşfetmenin yanı sıra özel içeriklere ve yeni çıkanlara göz atmayı daha da kolaylaştırıyor.

macOS Sierra nasıl yüklenir?
macOS Sierra, bugünden itibaren Mac App Store’dan ücretsiz güncelleme olarak indirilebiliyor.

macOS Sierra hangi cihazlarla uyumlu?
Yeni işletim sistemi 2009 sonundan itibaren piyasaya sunulan tüm Mac’leri destekliyor. Bazı özellikler her bölgede veya dilde kullanılamayabiliyor.

İLGİLİ HABERLER