reklamı kapat

POPÜLER

Saleen S7’den 1000 beygirlik yaşam belirtisi [Video]

Amerikalı otomobil üreticisi Saleen, en önemli modeli olan S7‘yi tekrar canlandırarak süpersport otomobil ligine dönüş yapıyor. Aradan geçen uzun zamanın ardından Saleen S7, kendine özgü karakterini günümüz teknolojisi ile birleştirerek bir hayli dikkat çekici şekilde karşımızda.

Saleen S7 ilk olarak 2000 yılının başlarında otomotiv tutkunlarının karşısına çıktı. Kendine özgü tasarım hatları ile süpersport otomobil liginde büyüklerle amansız bir yarış içerisine girdi. 7.0 Litrelik V8 atmosferik motorlu standart S7 550 beygir gücündeydi. Marka standart S7’nin üretimine 2006 yılına kadar devam etti. Tarihler 2005’i gösterdiğinde Saleen s7, turbo şarj desteğine kavuşarak standart S7’den çok daha ciddi rakamlara ulaştı. Twin-turbo ile güçlenen Saleen S7 750 beygir gibi zamanının oldukça ilgi gören ve saygı duyulan modelleri arasında yer aldı. Tekrardan tasarlanan ve aracın aerodinamisine oldukça pozitif değer katan arka spoiler ile beraber Ferrari, Lamborghini gibi ligde başı çeken üreticileri oldukça zorladı. Saleen, S7 Turbo’nun üretimi ise 2009 yılına kadar devam etti.

2006saleentt
Şimdi, yani aradan geçen 7 yılın ardından Saleen S7 tekrar asfalta geri dönüyor. Yeni nesil Saleen S7 Turbo’da 1000 beygirlik güç üreten 7.0 Litrelik 8 silindirli motor görev yapacak. Aracın şu an için sadece 7 adet üretileceği söyleniyor. İç tasarım detayları ile alakalı henüz ortaya çıkan bir görsel olmasa da tıpkı dış hatları gibi iç hatlarının da markanın eski tasarım dili üzerinden geliştirilmesi bekleniyor. 2017 model S7 Turbo’nun beklenen 0-100 değeri 2.8 saniye iken 0-160 değeri ise 5.9 saniye gibi oldukça ciddi süreler. Saleen S7 Turbo’nun maksimum süratinin ise 400 km/s olması bekleniyor. Aracın eski modelleri baz alınarak yapılan tahminler neticesinde fiyatının 1 milyon dolar bandında olması bekleniyor.

YORUMLAR