reklamı kapat

POPÜLER

Manyetik tasarımıyla fark yaratan aksiyon kamerası; DJI Action 2 incelemesi

DJI Action 2

DJI ACTION 2 PERFORMANS

DJI Action 2’yi Osmo Action’dan ayıran bir diğer fark ise yeni modelin daha büyük bir görüntü sensörüne sahip olması. Yeni modelde 1/1.7 inç boyutunda CMOS sensör yer alırken bir önceki modelde 1/2.3 inç boyutunda bir sensör kullanılıyordu. F/2.8 diyaframlı bir lensin kullanıldığı yeni modelin görüş açısı ise 155 derece. Kamerada daha büyük bir kamera sensörü kullanılması sayesinde Action 2, Osmo Action’a kıyasla daha iyi bir görüntü kalitesi sunuyor. Özellikle düşük ışıkta yapılan çekimlerde bu fark daha iyi anlaşılıyor. DJI Action 2’de düşük ışıkta çektiğimiz video çekimlerinde Osmo Action’a kıyasla daha az gren elde ettik. Düşük ışıkta Action 2, Osmo Action’a kıyasla daha iyi performans sergilese de kameranın ışığın yetersiz kaldığı durumlarda daha iyi performans sergilemesi gerektiğini düşünüyoruz.

DJI yeni modelde saniyede 120 kare 4K video kaydına destek veriyor. Bu sayede en yüksek çözünürlük kalitesinde yüksek FPS değerine ulaşılabiliyor. Daha akıcı bir görüntü deneyimi için bu modda çekim yapmak mümkün. Özellikle hızla hareket eden nesnelerde bu destek iyi bir şekilde anlaşılıyor. Bir önceki modelde dijital yakınlaştırma yokken yeni modelde 4 kat dijital yakınlaştırma da yapılabiliyor. Pek tabii bu yakınlaştırma yöntemi optik yakınlaştırma gibi kaliteli olmasa da kamerada bu özelliğin olması iyi.

Aksiyon kamerasında alüminyum malzemesinin kullanılmasının bir diğer sebebi ise ısı dağılımını dengelemek. Kamera özellikle saniyede 120 kare 4K video kaydında ısınabiliyor. Kamerada yerleşik bir sıcaklık kontrol sistemi bulunuyor. Actino 2 belli bir sıcaklığa ulaştığında kendini korumak adına kapanabiliyor. Kamera her yeni yazılım güncellemesinde bu soruna bir çözüm getiriyor. Biz kamerayı  V01.03.3020 numaralı son yazılım güncellemesiyle test ettik. Bir önceki güncellemede kamera 120fps ve 4K çözünürlükte yaklaşık 3 dakika video kaydı yapabiliyorken yeni yazılım güncellemesiyle bu süre yaklaşık 4 dakikaya çıkmış durumda. Pek tabii kamerayı kullandığınız oda veya dış ortam sıcaklığı da buna etki ediyor. Yine aynı çözünürlükte 60 fps ve 30 fps videolar kaydettiğimizde bu sürenin arttığını gözlemledik.

Kamera Full HD çözünürlükte saniyede 60 kare çektiğimiz video yaklaşık 12 dakika sonunda kendini koruma altına aldı. Eğer bu kamerada yüksek çözünürlükte ve yüksek kare hızında videolar kaydetmek istiyorsanız kısa videolar çekmeniz gerekiyor. Kare hızını ve çözünürlüğünü düşürmeniz durumunda daha uzun süreler videolar kaydedebilirsiniz.

Kamerada Steady, Rocksteady, HorizonBalancing ve HorizonSteady sabitleme özellikleri yer alıyor. HorizonSteady modu saniyede 60 kare 2.7K’ya varan çözünürlüğe destek verirken bu modda 4K çözünürlükte video kaydı yapmak mümkün değil. 4K çözünürlükte görüntü sabitleme yapabilmek için Steady veya Rocksteady özellikleri aktif hale getirmeniz gerekiyor.  Rocksteady daha geniş açıda video kaydına imkan sağlarken HorizonSteady daha dar açıda çekim yapmaya olanak tanıyor. DJI Action 2’nin sunduğu pil ömründen de söz edelim. Osmo Action tam dolu pille 2 saati aşan bir pil ömrüne sahipken yeni model sadece kamera ünitesiyle 50 dakikalık bir pil ömrü sunuyor. Aksiyon kamerasında pil ömrünü artırmak için güç ünitesini de satın almanız gerekiyor. Bu üniteyle birlikte kullanıldığında kameranın pil ömrü 3 saate çıkıyor. Çift ekranlı kombo pakette ise pil ömrü 160 dakika.