reklamı kapat

POPÜLER

Mardin’de kendi otomobil modelini yapan genç taktir topluyor

Meslek lisesinde makine bölümünde okuyan 19 yaşındaki Mardinli bir genç, okulundan arta kalan zamanda kendi otomobil modelini yapmayı başardı.

Mardinli genç Muzaffer Emir Muratoğlu uzun yıllardır hayali olan bir projeyi hayata geçirdi. Dedesi gibi otomobillere ilgisi olan Muratoğlu, harçlıklarını biriktirip hurda parçalar aldı. Bir süre gerekli parçaları topladıktan sonra ise bir otomobil yapma kararı aldı. 5 vitesli benzinli olarak  1 yılda yapılan araç çevresinden büyük ilgi gördü. 90 kilometre hıza çıkabilen modeli yetkililer ile paylaşmak isteyen genç aynı zamanda yerli otomobil projesinde de çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kendi otomobil modelini yapan Emir, Yerli otomobil projesinde çalışmak istiyor

Proje sahibi Muzaffer Emir Muratoğlu, “Güneşin altında gezmemek ve kendi ihtiyaçlarımı karşılamak için kendi aracımı yaptım. Üretimi yaklaşık 1 yıl sürdü, tabii 1 yıl sürmesinin nedeni de okula giderken kendi otomobilimi üretimini gerçekleştiriyordum. Okul olmadan yapmaya kalkışsaydım yaklaşık üç buçuk veya dört ayda bitirirdim. Bu aracı daha güzel bir araç yapmak istiyorum. Ayrıca kendi yaptığım drone ile kendimi uçurtmaya çalışıyorum. Bu araç yollar müsait olduğu sürece saate 90 kilometre hız yapıyor. Türkiye’de yerli ve milli otomobil üretimler yapılıyor, yerli otomobillerin üretildiği firmalarda çalışmak istiyorum, kalfa olarak bile çalışsam olur

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Henüz aracımı yeni yaptığım için şu an satmak gibi bir düşüncem yok, ancak çok ısrar eden olursa 15 bin liranın altında vermem diye düşünüyorum ki 15 bin lira da pek fazla bir para değil ama olsun. Ben bu aracı yaptığım zaman en büyük destekçim öncelikle Allah, daha sonra sağ olsunlar ailem oldu. 1950 yılında torna tezgahını kendi eliyle imalat etmiş bir dedenin torunuyum. Biz Türk gençliği olarak bize imkan tanınırsa Avrupa’ya bile meydan okuruz”

İlginizi Çekebilir

Sony imzalı bir otomobil olduğunu biliyor muydunuz?