reklamı kapat

POPÜLER

Menzil ve performansı artıran yeni Porsche Taycan tanıtıldı

 - Güncelleme: 07 Şubat 2024 08:53

Uzun zamandır açık şekilde testleri yapılan, geliştirme çalışmaları ile menzil ve hızı hatırı sayılır oranda artan yeni Porsche Taycan tanıtıldı.

Yeni Porsche Taycan, oldukça tanıdık bir tasarım, iki farklı gövde tipi ve birden fazla versiyon ile karşımıza çıkarıldı. Şirketin yeni tamamen elektrikli sedan modeli, 99 bin dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip ve bu fiyat Turbo S Cross Turismo versiyonunda tam 211 bin dolara kadar çıkıyor. İleride Türkiye’de de satılacak yeni Taycan’ın en çok öne çıkarılan versiyonu Taycan Turbo S oluyor. Toplam 939 beygir (700 kW/952 PS) güç sunabilen model, 0’dan 100 km/s hıza 2,3 saniyede çıkabiliyor. Her versiyonu adaptif havalı süspansiyon ile donatan ve opsiyonel olarak Porsche Active Ride da sunan Porsche, 800-volt temelli modelin 320 kW’a kadar şarj sunduğunu belirtiyor, uygun şartlarda yüzde 10’dan yüzde 80 doluluğa sadece 18 dakikada ulaşılabiliyor. Performance Battery Plus altında 105 kWh batarya ile elde edilebilen araç, resmi EPA verileri henüz açıklanmadı ancak en üstte 587 km kadar bir menzil getiriyor, yerini aldığı modelden tam 191 km daha uzun mesafe kat edebiliyor. Tanıdık kokpit alanında birden fazla ekran kullanılan yeni Porsche Taycan ile geçtiğimiz haftalarda bir Nürburgring Nordschleife rekoru da kırılmıştı. Dört kapılı tamamen elektrikli sınıfta yeni Nürburgring Nordschleife rekoru artık aşağıdaki videoda izleyebileceğiniz yeni Taycan modelinde yer alıyor. Yeşil Cehennem’i Lars Kern’in kontrolünde 7:07.55’lik bir süre ile dönen Taycan, Taycan Turbo S’in 2022’deki rekorundan 26 saniye ve Tesla Model S Plaid’den ise 18 saniye daha hızlı bir tur atmayı başarmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Porsche Taycan yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı