reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes Sprinter’ı bir eve dönüştüren 4×4 karavan projesi: Winnebago Revel [Video]

Uzun yolculuklarda ihtiyaç duyulabilecek tüm ekipmanlara sahip olan Revel, özel ısıtma sistemiyle zorlu kış şartlarında da kullanılabilir bir yapıya sahip.

Sık sık bağımsız geliştiricilerin hayata geçirdiği karavan projeleriyle gündeme gelen Mercedes-Benz Sprinter, bu popülaritesinden ödün vermeden karşımıza çıkmaya devam ediyor. Winnebago ekibi tarafından kullanıcıların bir karavandan beklediği tüm özelliklerin bir araya getirilmesiyle oluşturulduğu söylenen Revel, dört tekerlekten çekişli altyapısı sayesinde, en zorlu yol koşulların da üzerinden gelme konusunda oldukça iddialı. Dış bölümünde standart versiyona oranla tasarım anlamında ciddi bir değişim barındırmaya Revel, vahşi yaşamda hayatta kalmak için ihtiyaç duyulan tüm ekipmanları içerisinde barındırıyor.


Revel’in sahip olduğu donanımsal detaylara giriş yapmadan evvel kaputunun altında görev yapan motordan bahsedelim. Winnebago’nun seçenek sunmadığı motor bölümünde sadece 3.0 litre hacimli V6 turbo dizel bir üniteye yer verilmiş. 188 beygir güç ve 441 Nm tork üreten bu motorun bu değerleri dört tekerleğe beş ileri değerli otomatik şanzımanla aktarılıyor. Geliştirme ekibi dört tekerlekten çekişli altyapıya destek olacak elektronik üniteleri de es geçmiyor. Baktığımızda yokuş iniş kontrolü, elektronik stabilite kontrolü, çekiş kontrolü ve dört tekerlek kilitlemesiz fren sistemine sahip olan Revel, BF Goodrich KO2 arazi lastikleriyle arazi performansıyla iddialı bir kimlik ortaya koyuyor.


Gri ve gümüş renk seçenekleriyle satışa sunulacak olan Revel’in içerisindeki projelendirme, kısıtlı alanların ne kadar verimli kullanılabileceğinin önemli göstergelerinden olabilecek bir formda tasarlanmış. Çatısına monte edilen güneş panelleri sayesinde önemli bir enerji kaynağını buradan sağlayan araçta ocak ve temel ihtiyaçları karşılayabilecek küçük buzdolabı olmazsa olmazların başında geliyor. Duş ve tuvalet ihtiyacının karşılanması için ufak da olsa bir kullanım alanı bulanan Revel’de yatak, elektronik bir sistem vasıtasıyla yukarı kaldırılabiliyor ki bu gerçekeleştiğinde bagaj kapasitesi 3.964 litreye kadar yükselebiliyor. Ufak eşyalar için zengin konumlandırma gözlerinin de atlanmadığı araçta priz ve USB bağlantı noktaları da yeterli seviyede. LED ışıklandırma ve JBL ses sistemi gibi önemli parçalarla da zenginleştirilen Revel’in en önemli özelliğininse ısıtma sistemi olduğunu belirmek gerekiyor. Tavana konumlandırılan özel klima sistemiyle kışın da içerisinde yaşanılabilir bir ortam vadeden araçta opsiyonel olarak GPS sistemi de satın alınabiliyor. 134.500 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa sunulan Winnebago Revel, parasını hak eden taşıtlar arasında kendisine rahatlıkla yer bulabilir.

VİDEO
https://youtu.be/XEPanglcJWk