reklamı kapat

POPÜLER

Hidrojen teknolojisi karavanla birleşti; Mercedes Concept Sprinter F-Cell

Temiz ulaşım konusunda seçeneklere yenileri eklenirken Mercedes Concept Sprinter F-Cell projesi macera tutkunlarının ayrı bir noktaya konumlandıracağı bir iş olacak.

Mercedes’in şubat ayı itibarıyla tanıtımı gerçekleştirdiği yeni jenerasyon Sprinter, 360 derecelik bir açıyla geliştirmeler elde etti. Tasarımı modernleşen, önden çekişli altyapıya kavuşan ve binek otomobilleri aratmayan bir kokpite sahip olan bu canavar güç ünitesi olarak da markanın geleceği için önemli yerde. Benzinli ve dizelin yanında tamamen elektrikli olarak da sunulan 2019 model yıllı Sprinter bugün itibarıyla bizleri heyecanlandıran yeni bir seçeneğin sinyallerini veriyor. Concept Sprinter F-Cell adıyla tanımı gerçekleştirilen prototip bir karavan projesi üzerinden hidrojen yakıt hücreli üniteyi taşıyan proje, paylaşılan teknik değerleriyle dikkat çekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Değerler umut vadedici

200 beygir güç ve 350 Nm tork üreten elektrik motorunun yanına dahil edilen üç hidrojen hücresini taşıyan Concept Sprinter F-Cell menzil konusunda beklentileri karşılıyor. Araç, tamamen dolu batarya ve hidrojen deposuyla tek seferde 300 kilometre menzil kat edebilicek nitelkte. Mercedes yetkililerinin açıklamasına göre altyapı, ekstradan dahil edilebilen hidrojen yakıt hücrelerini de destek verebiliyor. Onların da işin içerisine girmesiyle birlikte aracın tek seferde kat edilebilen menzil 500 kilometreye kadar erişebilmekte. Tüm bunların 0 karbon salınımıyla yapılabiliyor olması da şüphesiz temiz ulaşım için bizleri fazlasıyla mutlu ediyor. Geçtiğimiz yıl benzer bir işlemi B-Class’a da uygulayan Mercedes’in Concept Sprinter F-Cell projesini seri üretim bazına ne zaman taşıyacağı ise şimdilik yanıtsız.