reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otomobil

Meslek lisesi öğrencilerinden elektrikli otomobil projesi

Ücretsiz bir özel meslek lisesi olan Topkapı Okulları, Otomotiv Bölümü öğretmen ve öğrencileri kendi imkanlarıyla elektrikli otomobil üretti.

Beraberinde artık sayısını hatırlamakta zorlandığımız kadar yeni üreticiyi getiren elektrikli otomobil dünyası pek çok farklı alanda yeni oluşumlara da öncü oluyor. Türkiye’nin de bu alanda ilk modeliyle piyasaya çıkması beklenirken, ülkemizdeki farklı öğrenci grupları da kendi içerisinde dikkat çeken işlere imza atıyor. İstanbul’da bir lise son yıllarda elektrikli araçlara olan ilginin arttığını fark etti ve kendi imkanlarıyla elektrikli bir araç yaptı. Proje, ücretsiz eğitim veren Topkapı Okulları Özel Meslek Lisesi’nin İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde yer akan kampüsünde otomotiv bölümündeki öğretmenlerin de ortak çalışmasıyla üretildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikki otomobil üç boyutlu tasarlandı

Araçla ilgili paylaşılan detaylara baktığımızda; üzerinde 6 adet jel akü, 3 Kw’lik elektrik motoru ve ön süspansiyon ve direksiyon sistemi gibi parçaların tamamen okula özgü olarak tasarlandığını görüyoruz. Fiberglass malzemeden imal edilmiş olan bir gövdeyle gelen model Saatte 60 kilometreye kadar hıza çıkabiliyor. Tamamen dolu batarya sistemiyle 50 kilometre menzil kat edebildiği açıklanan otomobil, 220 w elektrikle 2 saat gibi kısa sürede şarj edilebiliyor. Araç 300 kilograma kadar da yük taşıma kapasitesine sahip.

İlginizi çekebilir

Canoo elektrikli otomobil