reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft

Microsoft ile ABD ordusu arasında dev karma gerçeklik başlığı ortaklığı

Yazılım devi Microsoft, ABD özelinde büyük bir anlaşmaya imza attı. Bu anlaşmanın arkasında HoloLens benzeri karma gerçeklik başlığı yer alıyor.

Microsoft, ABD ordusuna tam 22 milyar dolarlık bir anlaşma üzerinden önümüzdeki 10 yıl boyunca 120 bin adet kara karma gerçeklik başlığı sağlayacak.

Bu başlıkların hiçbir zaman son kullanıcıya çıkarılmayan HoloLens temelinde geliştirildiği aktarılıyor. Zorlu şartlara nispeten dayanıklı başlığın tasarımını ise yukarıda görüyorsunuz.

Bilmeyenler için karma gerçeklik başlığı sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliği bir potada eritiyor. Bu başlıkta hem ekran hem de kameralar yer alıyor.

Peki ABD ordusun bu başlıkları ne yapacak? Microsoft ile ABD ordusu 2018 yılından bugüne konuda sıkı çalışmalar yapıyor. Ordu bu başlıkları farklı simülasyonlarda kullanmak için alıyor.

Temel olarak bu başlıklar ile askerlere gerçekçi savaş eğitimlerinin verilmesi hedefleniyor. Aynı zamanda bu karma gerçeklik başlıkların tamir sürecinde de kullanıldığı biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft karma gerçeklik konusunda en önemli isimler arasında yer alıyor

Bu konuda gerçekten çok ciddi geliştirme çalışmaları yapan firma, karma gerçekliği yukarıda da dediğimiz gibi halen son kullanıcıya ulaştırmıyor.

Karmak gerçekliği son kullanıcıya ulaştıracak ilk isim ise teknoloji devi Apple olacak gibi görünüyor. Biliyorsunuz firma aktif olarak bir başlık geliştiriyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da dünyanın en ufak aksiyon kamerası