reklamı kapat

POPÜLER

“Midesinde kelebekler uçuşan” fotoğrafçının kamera arkası [Video]

Midede kelebekler uçması her ne kadar aşık olunduğunda sıklıkla kullanılan bir metafor olsa da, fotoğrafçı Anya Anti‘nin yeni çalışması gerçek hayatta bunun nasıl görünebileceğini ortaya seriyor.

Sadece aşk değil anksiyete durumunda da hissettiğimiz ve “midede kelebekler uçması” şeklinde ifade ettiğimiz bu metafor, fotoğrafçı Anya Anti’in çalışmasıyla bir sanata dönüşüyor. Bu konsept çerçevesinde bir otoportre hazırlayan Anti, konsept çalışmasını tüm detaylarıyla kayıt altına almayı da ihmal etmemiş. Kendini kamera önünde çeken Anti, yapay iskelet modeliyle de “iç dünyasını” yakalıyor. Mavi yapma kelebekleri iskeletin mide kısmına yerleştiren Anti, çekimi tamaladıktan sonra tam 3,5 saat süren fotoğraf manipülasyon işleminin başına oturuyor.

Tüm bu çalışmayı time-lapse olarak hazırlayan Anti’nin fotoğraf manipülasyon yeteneklerini konuşturduğu 4 buçuk dakikalık video adeta nefes kesici. İki fotoğrafı profesyonel bir şekilde bi araya getiren Anti, hayranlık uyandıran bir çalışmaya imza atıyor. Bu metaforu aşkı değil stres ve gerginliği görselleştirmek için kullandığını belirten fotoğrafçı, geçtiğimiz yıllarda ağır bir depresyon geçirdiğini anlatıyor. Bu çalışmasıyla beraber hayatını gözden geçirerek yeni bir insana dönüşümünü sergiliyor.

Anya Anti’nin bu son çalışması dışında en az bunun kadar etkileyici başka çalışmaları da bulunuyor. Resmi sitesinden sanatçının çalışmalarını takip edebilirsiniz.