reklamı kapat

POPÜLER

NFC kablosuz şarj

NFC üstünden kablosuz şarj dönemi başlıyor; işte detaylar

Teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor. Yakında NFC üstünden kablosuz şarj mümkün hale gelecek. İşte dikkat çeken konudan detaylar;

Günümüzde birçok akıllı telefon modelinde kablosuz şarj teknolojisi aktif olarak yer alıyor. Hatta birçok cihazda bu teknoloji ters olarak da sunuluyor. Kablosuz olarak ters şarj ile telefonlar kendi enerjilerini başka cihazlar aktarabiliyor. Ancak burada Qi standardı çerçevesinde özel donanımlar kullanılıyor. Yani kablosuz şarjı sunmak için cihazlara özel sistemler eklenmesi gerekiyor. Ancak bu durum birçok ufak boyutlu cihaz için mümkün değil. İşte bu konuda önemli bir adım atılmış durumda. NFC forum tarafından yapılan açıklamaya göre yeni NFC standardı, NFC çipleri üzerinden kablosuz şarjı mümkün kılacak. Ancak burada sunulacak gücün sadece 1W seviyesinde olacağı aktarılıyor. Bu da teknolojiyi sadece çok basit giyilebilir ürünler ve IoT cihazlar için uygun kılıyor. Ancak yine de bu altyapı güzel görünüyor. Çünkü NFC çipleri cihazlarda neredeyse hiç yer harcamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NFC sistemi elbette çok yavaş. Peki kablosuz şarj tarafında en yüksek hız ne?

Xiaomi Mi 10 Pro, kablo üstünden 50W hızlı şarj, kablosuz 30W şarj ve 10W ters kablosuz şarjla dikkat çeken cihazlardan olmuştu. Bu hızlı şarj rakamlarıyla kullanıcıları oldukça sevindiren firma, kablolu taraf gibi kablosuz tarafta da vites yükseltmek istiyor. Çünkü Xiaomi resmi olarak kablosuz 40W hızlı şarj üzerinde çalışıyor. Bu konuda özel bir sistem geliştiren teknoloji devi, bu sistemin 4.000 mAh pili 20 dakikada yüzde 50 doluluğa taşıyabildiğini aktarıyor. 40W’lık sistemin ne zaman kullanıma çıkacağı henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

iOS ve Android için çıkan Forza Street