reklamı kapat

POPÜLER

Nikon, tıbbi ekipman üzerinde çalışmaya mı başlıyor?

Akıllı telefonların artık profesyonel fotoğraf makinelerine ihtiyaç bırakmayan pek çok özelliği bünyesinde bulundurması nedeniyle fotoğraf makinesi pazarı giderek küçülürken makine üreticileri de yeni çıkış yolları arıyor. Reuters‘ın haberine göre, geçmişte durumla ilgili endişe duyduğunu belirten fotoğraf makinesi devi Nikon, farklı alanlara 1,96 milyar dolarlık yatırım yapmaya karar verdi.

Tıbbi ekipman gibi fotoğraf makinelerinden çok farklı alanları kapsayan bu yatırım haberi çok da şaşırtıcı değil. Geçtiğimiz yıl fotoğraf makineleriyle çok da ilgili olmayan ürünler üzerinde çalışmaya başlayacağını açıklayan Nikon’un bu girişimi, firmanın kendi akıllı telefonunu üreteceği söylentilerini ortaya çıkarmıştı. Ancak yeni gelen yatırım haberleri, bu yeni cihazların tıbbi ekipman olabileceğini gösteriyor. Tıp alanında görüntüleme teknolojilerinin büyük önem taşıdığı ve ciddi bir pazar teşkil ettiği düşünülürse Nikon’un bu hareketi bir hayli mantıklı görünüyor.

2013’teki raporlar kompakt fotoğraf makinesi sevkiyatının yüzde 40’tan fazla düşüş gösterdiğini, DSLR ve aynasız makine taleplerinin de çok farklı bir seyir izlemediğini ortaya koymuştu.

YORUMLAR