reklamı kapat

POPÜLER

Nissan’ın geleceğine yakından bakın: Vmotion 2.0 [Video]

2017’nin ilk otomobil organizasyonu Detroit Otomobil Fuarı’nda sahne alan Nissan, geleceğini Vmotion 2.0 konseptiyle gözler önüne serdi.

Nissan’ın “Şirketimizin sedan model geleceğinin ilk sinyalleri” olarak nitelendirdiği Vmotion 2.0 konsepti Detroit Otomobil Fuarı’nda kullanıcıların karşısına çıktı. Tasarım dilinin yanı sıra teknolojisiyle birlikte “Akıllı Mobilite” ayağında da dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Nissan, crossover/SUV ligindeki başarısını binek modellere yansıtmak konusunda da kararlı gibi gözüküyor. Bir süredir sedan model üretiminde rakiplerinin arkasında kalan Nissan’ın bu problemdeki çözümü burada yatıyor olabilir.

nissanvmotion5

Tasarım

Nissan’ın günümüzde binek modellerden crossover/SUV modellerinin hepsinde, imzası niteliğinde olan “V” formlu ızgara tasarımının Vmotion 2.0’da artık ön panele tamamen hakim halde olduğunu görüyoruz. Oldukça sportif ve keskin hatlarla oluşturulmuş olan konseptin ışıklandırmaları da gövde de yer verilen net çizgileri tamamlar nitelikte. Tabiki bu dediğimiz bütünselliği arka tarafta yer verilen bumerang formlu stop lambaları ve yekpare tamponda da görmek mümkün. Tüm bu tasarım detaylarıyla birlikte Vmotion 2.0’ın karakterine doğrudan etki eden cam/gövde oranı ve suicide door kapı tasarımını da es geçmemek gerekiyor.

nissanvmotion6
Vmotion 2.0 ‘ın kokpitindeyse hemen hemen her yeni konsept modelde olduğu gibi oldukça minimalist ve teknolojik bir tasarım dili karşımıza çıkıyor. Sürücünün muhattap olacağı ekranla birlikte multimedya sistemin yer aldığı ekrana tek bir parça halinde yer verildiğini ve bu ekranların farklı yapıda işleyiş sağladığını görüyoruz. İçeride yer verilen maun detaylar deri döşemenin verdiği tatminkar hissiyat konseptin içerisinde etkileyiciliği artıran detaylardan. Peki Nissan bu malzeme kalitesi ve tasarım dilini nasıl bir teknoloji ve donanımla bir araya getiriyor?

nissanvmotion7

Teknoloji / Donanım

Kokpiti sürücünün merkezinden ortasına kadar saran yatay konumlı ekrandan, Nissan’ın otonom sürüş teknolojisi ProPILOT‘un anlık grafiklendirmelerinin yanı sıra sürüş sırasında ihtiyaç duyulacak tüm bilgileri almak mümkün. Merkezde yer alan multimedya ekranına erişimse gerek direksiyondan gerekse dokunmatik yapıda olan konsoldan sağlanıyor. Nissan, konsept dahilinde ön tarafla birlikte arka tarafta sehayat eden yolcular için arka tarafta da bir ekrana yer veriyor. Arka taraftaki bu ekrandan da merkezdeki ana ekrana erişim sağlamak mümkün kılınmış. İçeride dikkat çeken noktalardan birisi de Bose’nin UltraNearfield adındaki koltuklara entegre edilmiş ses sistemi. Yeni bir müzik deneyimiyle birlikte sürücüye yardımcı elektronik sistemlerin bu yerleşimle, farkındalık ve uyarı konusunda çok daha etkili kullanımı amaçlanıyor.

Nissan’ın otonom sürüş teknolojisinin ibaresi olan ProPILOT, markanın akıllı mobilite planının başrolünde olduğunu söyleyebiliriz. “0 emisyon 0 kaza” stratejisinde elektrik motoruyla birlikte Nissan’ın geleceğini oluşturan otonom sürüş teknolojisi aktif hale geldiğinde Vmotion 2.0’ın ön tarafından yer alan Nissan logosunun etrafında yer alan ışıklandırmalar da aktif hale getiriyor ve bu sayede dışarıdan sitemin kullanıldığı bilgisi veriliyor. Nissan’ın da geliştirdiği otonom teknolojinin yakın zamanda hayatımıza dahil olacağını düşünürsek önümüzdeki günlerde yepyeni bir Nissan ile buluşacağız gibi gözüküyor.

VİDEO