reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

not

Not alırken kağıt kalem mi daha iyi, bilgisayar mı?

Dizüstü bilgisayarlar ve tabletler ucuzlayıp iyice portatif hale gelmişken gittiğimiz her yere cihazlarımızı götürme fikrine karşı gelemiyoruz. Toplantılarda, sınıflarda pek çok kişi artık doğrudan dijital cihazlar üzerinde not almaya başladı. Ancak kısa bir süre önce yapılan bir çalışma eski usul takılıp, kağıt kalemle not almanın çok daha verimli olduğunu ortaya koyuyor.

not
Bir gün dizüstü bilgisayarını sınıfa getirmeyi unutan öğrenci Pam Mueller, kalem kağıtla not alarak çok daha fazla şeyi aklında tutabildiğini fark ettikten sonra hocası Daniel Oppenheimer‘la bir çalışma başlatmış. Çalışmaya katılan öğrencilerden izledikleri video hakkında not alması istenmiş ve bir kısmına dizüstü bilgisayar, bir kısmına ise kağıt kalem verilmiş. Çalışma sonucunda kağıt kalemle not alanların video hakkında çok daha fazla ayrıntıyı hatırladığı görülmüş.

not
Peki bu sonuçlar nasıl açıklanabilir? Araştırmacılara göre kağıt kalemle not alanların daha çok şey öğrenebilmesinin nedeni duydukları her şeyi kağıda geçirmeye çalışmak yerine konuyu gerçekten dinleyip önemli noktaları not alması. Dizüstü bilgisayar kullananlar ise çok daha hızlı bir şekilde yazabildikleri için konuşmacıların her kelimesini not alma eğiliminde oluyor, dolayısıyla öğrenciler dinlemek yerine sadece duymaya odaklanıyor.

Ancak bu çalışmanın sonuçları herkes dizüstü bilgisayarını evinde bıraksın şeklinde yorumlanmamalı. Araştırma aslında dijital cihazlarda not alırken her şeyi yazmak yerine dinleyerek not alacağımız kısımları dikkatle seçmemiz gerektiğini gösteriyor.