reklamı kapat

POPÜLER

omega

Omega’dan astronotlara özel yeni saat

Omega’nın efsane saati Speedmaster Moonwatch, Ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuşu Apollo 11’de Buzz Aldrin tarafından kullanılmıştı. İlk kez 1957 yılında duyurulan ve duyurulduğu günden itibaren Omega’nın en başarılı saatlerinden biri olarak gösterilen Speedmaster Moonwatch, Buzz Aldrin haricinde Apollo 12 görevinde Alan Bean tarafından da tercih edilmişti.

galeri -img
Omega, uzun yıllardır üretimi devam eden bu saatine alternatif bir saat geliştirdi. Omega, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Fransız astronot Jean-François Clervoy iş birliği sonucu ortaya çıkan saat, 1998 yılında tanıtılan analog/dijital X-33 modelinin geliştirilmiş hali olarak göze çarpıyor. Speedmaster Professional serisine katılan Speedmaster Skywalker X-33 isimli saatin uzay kaşifleri için tasarlandığı belirtiliyor. Saat, dakika ve saniye olmak üzere üç farklı zaman dilimlerinin dijital olarak kullanıcılara sunulduğu saatte kronograf ve geriye sayım özelliği gibi özellikler yer alıyor.

Astronotlara özel olarak geliştirildiği için saatte MET olarak adlandırılan ve NASA tarafından kullanılan misyonda geçen süre özelliği de bulunuyor. Bu özelliğin genellikle uzay misyonlarında kullanıldığını da araya not düşelim. 12 farklı özelliğin de yer aldığı saatte çok ince bir aydınlatma türü olan elektro-ışılışıyıcı (electroluminescent) teknolojisi de kullanılıyor. iPad için özel hazırlanan interaktif uygulamadan keşfedebileceğiniz saatin yurtdışındaki satış fiyatı 5.900 dolar.

omega
Speedmaster Skywalker X-33