reklamı kapat

POPÜLER

“Uzayda çekilen ilk selfie” açık artırmada

İnsanların kendi fotoğraflarını çekip paylaşması ya da kısa adıyla selfie son yıllarda ciddi bir trend halini aldı. Fakat bu fotoğrafların geçmişi sandığımızdan çok daha uzun. Öyle ki insanlık tarihi açısından oldukça önemli yeri olan kareler de bulunuyor. Bunlardan biri de Buzz Aldrin‘in 1966’da çektiği selfie. Bu tarihi fotoğraf yakında açık artırmaya çıkacak.

Son dönemlerde uzayla bağlantılı birçok kıymetli parça açık artırmaya çıkartılıyor. Geçtiğimiz günlerde Neil Armstrong‘un Apollo 11’de kullandığı çantanın gün yüzüne çıkartılacağını öğrenmiştik. İçinde Ay tozu ve parçacıklarının bulunduğu bu çanta açık artırma ile yeni sahibini buldu. Bu parçanın büyük ilgi görmesinin ardından sıra ilk uzay selfiesine geldi.

Uzayda çekilen ilk selfie olarak ün kazanan bu tarihi fotoğraf 1966 yılının kasım ayında çekildi. Gemini 12 Uzay Gemisi‘nin dışında beş buçuk saat geçiren Buzz Aldrin bu anları küçük bir fotoğrafla ölümsüzleştirdi. 20 santime 25 santim boyutundaki bu kare NASA’nın Gemini operasyonunun birçok parçası gibi özel bir koleksiyoncuya aitti. Şimdi bu tarihi fotoğraf açık artırmayla farklı bir hayranın koleksiyonuna katılacak.

İlk uzay selfiesi 14 Eylül’de Bloomsbury Auctions tarafından açık artırmaya çıkartılacak. Bu etkinliğin açılış fiyatı ise 1,200 sterlin yani yaklaşık 5,500 TL olarak belirlendi. Fotoğrafın son alış fiyatı ise şimdiden merak konusu.

YORUMLAR