reklamı kapat

POPÜLER

OPPO
OPPO
OPPO

OPPO’dan geleceğe ışık tutacak yeni teknolojiler: AR gözlük, genişleyebilir telefon ve fazlası

Türkiye pazarının öne çıkan oyuncularından olan OPPO, düzenlediği Inno Day 2020 kapsamında gerçekten birçok önemli duyuru gerçekleştirdi.

OPPO, uzun süredir merak edilen Inno Day 2020 etkinliğini tamamladı ve karşımıza birçok önemli teknolojiyi çıkardı. Firmanın bu önemli etkinlikte tanıttığı ilk ürün, şık tasarımlı AR yani artırılmış gerçeklik gözlüğü oldu. Normal bir gözlük formunda olan AR Glass 2021 isimli model, bünyesinde ToF sensörü barındırıyor yani ortamı derinliğiyle görebiliyor. El hareketlerini ve sesli komutları algılayabilen ürün, özel optik sistemiyle kişilerin göz önüne 3 metre uzakta gibi duran tam 90 inç bir ekran / görüntü getiriyor. Akıllı telefonlara, spesifik olarak da Find X2 serisi cihazlara USB-C üzerinden bağlanan ve gücünü telefonların işlemcisinden alan gözlük, aktarıldığı kadarıyla kişilerin ellerini 21 noktadan haritalandırıyor ve üzerine sanal objeleri etkili şekilde ekleyebiliyor.

GPS, WiFi, Bluetooth ve fazlasının aynı anda kullanarak çok hassas olan CybeReal teknolojisi ile navigasyon dünyasını artırılmış gerçeklik ile birleştiren ve bu sistemi kendi bulut sistemleri üzerine kuran teknoloji devi, Inno Day 2020 kapsamında ayrıca bir de OPPO X 2021 şeklinde lanse edilen genişleyebilir akıllı telefon konsepti tanıttı. Bu telefon bünyesindeki esnek ekran ile yana doğru açılıyor / büyüyor ve böylece ekran alanı saniyeler içerisinde ciddi oranda artırabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bünyesinde elbette OLED bir panel yer alan telefon, spesifik olarak 6.7 inç’ten 7.4 inç’e çıkış yapabiliyor. Katlanabilir telefonlardan farklı olarak bir katlanma yeri olmayan cihaz, geçiş ya da büyüme işlemini motorlu olarak kendi başına gerçekleştirebiliyor. Yatay kullanıma da uygun olan modelin ufak tanıtım videosu aşağıda yer alıyor. Modelde USB-C portunun yer aldığını ve arkada üçlü kamera sisteminin olduğunu da belirtmek gerekiyor.

OPPO bugün gerçekten çok ses getirdi

Şimdilik AR Gözlük ve genişleyebilir akıllı telefonun satışı hakkında bir açıklama yer almıyor. Gözlük çıkışa hazır gibi görünürken, telefon henüz konsept aşamasında bulunuyor. Konu hakkında firmanın resmi açıklamaları ise şöyle:

“OPPO Ar-Ge’sinin esnek ekran alanındaki en yeni başarısı olan OPPO X 2021 genişletilebilir ekran (rollable screen) konseptli akıllı telefon, kullanıcılara daha doğal bir interaktif deneyim sunuyor. Bu konsept cihaz, Roll Motor aktarma organı, bölümler arası boşluk bulundurmayan ekranı destekleyen ikisi bir arada plaka ve Warp Track yüksek mukavemetli ekran katmanı (0,1 mm) gibi OPPO’nun sahip olduğu üç özgün teknolojiyi kullanıyor. En küçük boyutlarda 6,7 inç (17,01 cm), en büyük boyutlarda ise 7,4 inç (17,89 cm) ölçeğinde genişleyebilen bir OLED ekranı mümkün kılıyor. Böylece kullanıcılar ekran büyüklüğünü kendi ihtiyaçlarına göre ayarlayabiliyor.

OPPO’nun artırılmış gerçeklik gözlüğü OPPO AR Glass 2021, OPPO’nun dijital dünyada yaptığı keşiflerle gerçekleştirdiği sıçramayı çok güzel ifade ediyor. Yepyeni bir tasarıma sahip olan OPPO AR Glass 2021 selefine göre yaklaşık %75 daha hafif. Temel bileşenleri arasında Birdbath optik çözümüyle de donatılan OPPO AR Glass 2021 kullanıcıyı sarmalayan bir deneyim yaşatıyor. Bununla birlikte OPPO AR Glass 2021’de stereo balık gözü kamera, uçuş süresi algılayıcı (ToF) ve bir adet RGB kamera gibi çeşitli algılayıcılar var.

Bu algılayıcılar, akıllı telefon etkileşimleri, hareket tabanlı etkileşimler ve mekansal yerelleştirme gibi sadece bir dizi doğal etkileşimi desteklemekle kalmıyor, üç boyutlu mekansal lokalizasyonu saniyenin binde birine yakın kesinlikte hesaplıyor. Gerçek zamanlı pozisyonu sürekli güncelleyerek ve geri bildirimde bulunarak artırılmış gerçeklik dünyasında kullanıcılara gerçekçi ve doğal bir mekansal etkileşim deneyimi yaşatıyor.

CybeReal AR uygulaması gerçek zamanlı, yüksek hassasiyetli yerelleştirme ve sahne tanıma sağlayan mekansal hesaplama teknolojisinden güç alıyor. OPPO’nun tam olarak dünyayı santimetreye kadar doğru bir şekilde yeniden yapılandırma, gerçek zamanlı yüksek hassasiyetli yerelleştirme ve kullanıcının gerçek dünya algısını ve anlayışını zenginleştiren OPPO Cloud teknolojilerini kapsayan üç temel teknolojisi tarafından destekleniyor.”

İlginizi Çekebilir

Bu da firmanın Türkiye’de de satılan ilk akıllı saati