reklamı kapat

POPÜLER

OPPO

OPPO, telefon kameraları için büyük teknolojik yenilikler duyurdu

Akıllı telefon pazarının dev isimlerinden OPPO, bugün telefon kameraları özelinde geliştirdiği büyük teknolojileri duyurdu.

OPPO, hep söylediğimiz gibi arge konusuna çok büyük önem veriyor ve yatırım yapıyor. Firma bu sayede pazarın en yenilikçi isimleri arasında yer alıyor. Bu bağlamda bugün OPPO’nun yeni kamera teknolojileri duyuruldu. Burada karşımıza ilk olarak yeni nesil RGBW sensörü çıktı.

Firmanın açıklamasına göre bu yeni nesil RGBW sensörü, RGB’ye ek olarak dahil edilen beyaz alt pikseller (W), DTI teknolojisi ve firmanın kendi geliştirdiği 4’ü 1 arada piksel algoritmasını sunarak ışık hassasiyetini önemli ölçüde artırıyor.

Bu yeniliklerin bir sonucu olarak yeni sensör, düşük ışık koşullarında çok daha net ve daha parlak görüntüler sunmak için yüzde 35’e varan bir gürültü azalması sağlıyor ve önceki sensörlere göre yüzde 60 daha fazla ışık yakalanmasına imkan tanıyor.

Yine firmaya göre tescilli 4’ü 1 arada piksel algoritması, sensörün renk performansını önemli ölçüde artırmaya yardımcı olurken renk hataları ve hareli desen oluşumu gibi sorunların önüne geçiyor. Ayrıca yeni sensördeki sektör lideri DTI piksel izolasyon teknolojisi alt piksel karışmalarını etkili bir şekilde önlüyor ve görüntü kalitesini iyileştiriyor.

Yeni sensör, 2021’in 4’üncü çeyreğinden itibaren OPPO ürünlerinde ticari olarak sunulacak. Bu arada belirtmeden geçmeyelim. RGBW sensörü geliştiren başka firmalar da bulunuyor.

OPPO imzalı gelecek akıllı telefonlar çok daha iddialı olacak

OPPO’nun dikkat çeken diğer kamera duyurusu ise 85-200mm Kesintisiz Optik Zoom sistemi oldu. Firmaya göre 85-200 mm Kesintisiz Optik Zoom modülü şu özelliklere sahip:

“-G+P (cam + plastik) lens teknolojisini ilk kez bir arada sunuyor. Işık dağılmasını en aza indirmek gibi optik efektleri önemli ölçüde zenginleştirmek için iki adet ultra ince ve yüksek hassasiyetli asferik cam lense sahip.

-Tünel manyeto direnç sensörünün (TMR sensörü) yenilikçi uygulaması, kamera modülü içinde bulunan lenslerin daha kararlı ve hassas hareket etmesine olanak tanıyor.

-Yeni yükseltilmiş kılavuz şaft motoru, lens sisteminin hareket ettirilebileceği dinamik eğimi artırarak daha yüksek yakınlaştırmalarda Kesintisiz Optik Zoom’u zahmetsizce destekliyor.”

Bu sistem sayesinde kullanıcılar, profesyonel bir kamerada olduğu gibi zoom aralığında sorunsuz bir geçişin keyfini çıkarabiliyor. Ayrıca bu teknoloji, geleneksel çoklu kamera yakınlaştırma sistemlerinde karşılaşılabilen atlama, hatalı beyaz dengesi veya renk bozukluğu gibi yaygın sorunları önlüyor.

Biliyorsunuz mevcut birçok telefon kamerasında zoom yapıldığı zaman atlama oluyor. Bu durum özellikle videoda can sıkıyor. OPPO bunu çözerek gerçekten güzel bir adım atıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beş Eksenli Otomatik Görüntü Sabitleme

OPPO’nun bugün telefonlar için tanıttığı en önemli kamera inovasyonlarından birisi de beş eksenli görüntü sabitleme sistemi oldu. Bu özellikle aslında kendisini açıklıyor ancak OPPO şunları söylüyor:

“Hareketler daha küçük olduğunda görüntüler, temel olarak yatay (X) ve dikey (Y) kaydırma özelliğine sahip lens kaydırmalı Otomatik Görüntü Sabitleme aracılığıyla sabitleniyor.

Bununla birlikte hareket nispeten büyük olduğunda, sensör kaydırmalı Otomatik Görüntü Sabitleme, beş eksenli alanda sabitleme elde etmek için algoritma desteğiyle birlikte (yatay kaydırma x, dikey kaydırma y ve yuvarlanma özelliği dahil olmak üzere) kullanılıyor. “

OPPO’nun tescilli algoritma teknolojisi, gece çekimlerinde veya hareketli çekimlerde sabitlemeyi, netliği ve renk performansını önemli ölçüde iyileştirebiliyor. Böylece, titreşim dengeleme performansını yüzde 65’e kadar artırabiliyor.

Beş Eksenli Otomatik Görüntü Sabitleme, ticari olarak 2022 yılının ilk çeyreğinden itibaren OPPO ürünlerinde yerini alacak deniyor.

Hepsine ek olarak OPPO, geleceğin akıllı telefonları için geliştirdiği yeni nesil Ekran Altı Kamera çözümünü de tanıttı. Söylendiği kadarıyla yenilikçi piksel geometrisi, ekran altı kamera alanında 400-PPI’lık yüksek kalitede görüntü sunuyor. Şeffaf kablolamanın ve yeni tasarımın kullanılması, daha akıcı bir görsel deneyim ve çok daha iyi görüntü kalitesiyle sonuçlanıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın