reklamı kapat

POPÜLER

Otomobilin ardından motosiklette de sonuçlar aynı; scooter satışlarına elektrik damgası [2018 ilk çeyrek raporu]

Motosiklet dünyasının da elektrikli modellere olan ilgiden fazlasıyla nasibini aldığını göz önüne seren detaylar, önümüzdeki yıldan beklentileri artıyıor.

Bundan yaklaşık bir hafta önce sizlerle paylaştığımız haberde, elektrikli otomobil satışlarının 2018 ilk çeyrek kapsamında 2017 yılına göre ne denli artış gösterdiğine dair değerlendirme yapmıştık. Almanya‘nın en üst sırada yer aldığı rakamlar içerisinde, dizel motora olan ilginin hatırı sayılır oranda eridiğine şahit olduk. Ulaşım dünyasının hemen her kolundaki üreticinin yöneldiği elektrik gücünde, benzer sonuçlar motosikletlere de yansımış durumda. Otomobilin ardından iki tekerlekli dünyayı kapsayan 2018 ilk çeyrek raporları, elektrikli versiyonlara olan ilginin çok ciddi oranda arttığına işaret ediyor. Aslında bu durum LOG takipçileri için çok da şaşırtıcı sayılmaz. Özellikle 2017 yılında hiç olmadığı kadar gündeme gelen yeni marka ve modelleri düşündüğümüzde.

Lider yine Almanya

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapılan analizlerin detaylarını incelemeye başladığımızda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre benzinli scoooter ağırlıklı olarak benzinli motosiklet satışlarında yüzde 6,1 gibi bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Pastadaki en büyük düşüş yüzde 40,2‘lik oranla 50cc altındaki mopedlerde. Bu düşüşün en temel sebebiyse hemen karşı satırda yazan elektrikli motosiklet satışlarında. Avrupa’da yüzde 51,2 gibi bir satış adedi sıçraması yapan elektrikli modellerde, yüksek cc sınıfına girenlerde bu rakam yüzde 118,5 seviyesinde. Çevreci ve sessiz olmalarının yanı sıra ehliyet ve sigorta gibi masrafları bulunmamasından ötürü eski kullanıcıların yanı sıra motosiklete yeni adım atacak kişilerin de akıllarında beliren ilk seçenek konumunda olan elektrikli modeller payını her geçen süreçte artıracak gibi gözüküyor. Bu yıl içerisinde ilk elektrikli modelini satışa sunmaya hazırlanan Vespa ve önümüzdeki yıl için planlamasını sürdüren Harley-Davidson gibi köklü markaların da işin içerisine gireceğini düşündüğümüzde, bu kaçınılmaz sonuçlardan bir tanesi olarak da nitelendirilebilir. 2017 yılının elektrikli motosiklet satış liderinin tıpkı otomobildeki gibi Almanya (yaklaşık 720 bin adet) olduğunu belirtmekte fayda var. Siz de elektrikli motosikletlerle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Vespa Elettrica tanıtım filmi