reklamı kapat

POPÜLER

Harley-Davidson, elektrikli motosiklet projesi için “eski Tesla mühendisleriyle” ortaklığa gitti

2016 yılında Tesla’nın kemik kadrosunda yer alan iki isim tarafından kurulan Alta Motors, Harley-Davidson’ın elektrikli motosiklet projesinde önemli rol üstlenecek.

Harley-Davidson‘ın ilk olarak dört yıl önce sinyallerini verdiği elektrikli otomobil projesini hayata geçireceğini resmi olarak açıklaması, geçtiğimiz ayın en önemli gelişmeleri arasında yer aldı. 2018 içerisinde tanıtımının gerçekleştirilerek 2019’da satışa sunulması planlanan modelle ilgili hamlelerini hız kesmeden atmaya başlayan marka yönetimi, henüz yeni bir firma olmasına rağmen kısa sürede yükselme başarısı gösteren Alfa Motors ile ortaklığa gittiğini duyurduğu. Oluşum sürecinde Tesla’nın kurucu ortakları Marc Tarpenning ve Martin Eberhard‘ın yer aldığı Alta her ne kadar arazi motosikleti odaklı olarak ilerlemesini sürdürse de, kendi içerisinde geliştirdiği teknolojiyle Harley’in dikkatini çekmiş gibi gözüküyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alta’ya yapılan yatırım ve ortaklıkla ilgili açıklamalarda bulunan Harley-Davidson CEO’su Matt Levatich; “Bu yılın başlarında 10 yıllık stratejimizin bir parçası olarak elektrikli araç teknolojisine agresif bir yatırım yaparak, yeni nesil Harley-Davidson binicilerini inşa etme konusundaki kararlılığımızı yineledik. Bu bağlamda ortaklığa gittiğimiz Alta, sınıfında ortaya koyduğu yenilikçi yaklaşımı ve uzmanlığıyla hedefleri itibarıyla bizimle yakın bir çizgiye sahip . Son teknoloji elektrikli motosikletler geliştirmek için birlikte çalıştıkça karşılıklı yarar sağlayacağımıza hiç şüphem yok.” diyerek kısa sürede ortaklığın meyvesiyle piyasada olacaklarına işaret etti.

Ortaklıkla ilgili Alta Motors cephesinden açıklamayı ise kurucu ortaklardan Marc Fenigstein yaptı. “Gelinen nokta itibarıyla sürücüler artık elektrikli araçların avantajlarını anlamaya başlıyor ve teknoloji ilerlemeye devam ediyor. Elektrikli motosikletlerin geleceğiyle ilgili oldukça umutluyuz ve Amerikan şirketleri bu geleceğe liderlik etme fırsatı buluyor. Motosiklet liderliği denilince akla ilk gelen Harley Davidson’ın bu vizyonu paylaştığını görmek inanılmaz derecede heyecan verici ve onlarla işbirliği yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz.” diyen Fenigstein önümüzdeki yıl ortaya bir ürün koymak için hemen çalışmaya başlayacaklarının altını çizdi.