reklamı kapat

POPÜLER

Resmi onaylama geldi; Harley-Davidson’ın elektrikli motosikleti ne zaman geliyor?

İlk sinyallerini 2014 yılında prototip versiyonuyla veren Harley-Davidson yakın dönem üretim planlamasına elektrikli motosiklet projesini de dahil etti.

Ulaşımda elektrik motorlarının yaygın kullanılmasıyla birlikte gerek otomobil gerekse motosiklet sınıfında birçok yeni üreticiyile tanıştık. Tüm taşıtlar arasında kullanımını dikkate aldığımızda motosikletlerin de ne derece önemli olduğunu görmek bu anlamda çok zor değil. 100 yıllık bir kültürü geride bırakan Harley-Davidson cephesinden bu anlamda ilk adımı yaklaşık üç yıl önce görmüştük. 2014 yılında LiveWire Project adıyla tarihinin ilk elektrikli motosikletini tanıtan Harley-Davidson bu dönüşüme karşılıksız kalmayacağının sinyallerini zaten o dönemlerde vermişti. 74 beygir güç, 70 Nm tork, 152 km/s maksimum sürat ve 208 kilogram toplam ağırlık değerleriyle tanıtılan LiveWire’in ardından bir süredir sessiz olan Harley cephesi bu suskunluğunu bozdu ve artık seri üretim bir elektrikli model için harekete geçtiğini doğruladı.


Seri üretim versiyonla ilgili bilgilerin şimdilik kısıtlı olduğu günümüzde, modelin Harley’in önümüzdeki on yıl için çizdiği yol haritasında olduğunu söyleyebiliyoruz. Bu süreç içerisinde toplamda 100 yeni motosiklet tanıtmayı planladıklarını açıklayan başkan vekili Bill Davidson gelecekle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Harley-Davidson’ın kurucusu William Davidson’ın torunu olan Bill Davison; “Aslında yakın zamanda LiveWire prototipimizin tanıtımını gerçekleştirmiştik ve bu proje halen tazeliğini koruyor. LiveWire üzerinden planlarımız devam ediyor lakin seri üretime hazır olarak ne zaman tanıtacağımızı şu anda bilmiyoruz. Şimdilik şunu söyleyebilirim ki süreç gayet iyi şekilde ilerliyor ve tanıtımını kesinlikle gerçekleştireceğiz.” diyerek motorun sahip olacağı menzil değeriyle ilgili soruları şimdilik yanıtsız bıraktı. Otonom motosiklet düşüncelerine de karşı olduklarının altını çizen Bill Davidson; “Bence motosiklet kullanmak doğanın tadını çıkartarak özgürlüğe ulaşmaktır.” diyerek bu teknolojiye en azından şimdilik kapıları kapattı.