reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

otomobil fabrikaları

Otomotiv sektörü Almanya’da son 25 yılın en büyük alarmını verdi

Ticari savaşlar, otomotiv sektörünün adeta kalesi olarak sayılabilecek Almanya’yı da vurdu. 25 yılın en korkutan düşüşü hakkında detaylar haberimizde.

Dünya’da günden güne artan siyasi gerginlik ve oluşan belirsizlik ortamı üretimi olumsuz etkiliyor. Otomotiv sektörü de bu durumdan ilgilenen başlıca dallardan biri. Örneğin Almanya, otomobil üretiminde zirveye oynayan ülkelerden biri. Son zamanlar yaşanan siyasi gerginlikler, ABD-Çin ticaret savaşı, Brexit gibi konular otomotiv üretimini 23 yılın en düşük seviyesine kadar geriletti. 2019 senesinde Almanya’da sadece 4.66 milyon adet otomobil üretilmiş. Bu sayı size ilk bakışta fazla gelebilir ancak  BMW, Daimler ve Volkswagen Grubu gibi dev şirketleri de içeren toplam değer, en son 1996 yılında bu kadar gerilemişti. Sadece bu yıl yüzde 9 daralan sektörün gelecek senelerde daha da küçülmesi bekleniyor. Firmaların maliyet kısma çalışmalarına hız vermesinin nedeni bu tablo ile daha net anlaşılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv sektörü ülkemizde ne durumda?

Türkiye otomotiv sanayine yön veren 14 büyük üyesiyle sektörün çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2019 yılına ait toplam üretim, ihracat ve pazar verilerini açıkladı. 2019 yılında toplam üretim, bir önceki yıla göre yüzde 6 azalarak 1 milyon 461 bin 244 adet olarak gerçekleşti. Otomobil üretimi ise yüzde 4 azalarak 982 bin 642 adet oldu. Pazar 2019 yılını, bir önceki seneye göre yüzde 23 azalarak 491 bin 909 adet seviyesinde kapatırken, otomobil pazarı ise yüzde 20 daralarak 387 bin 256 adet ile yılı tamamladı. Baz etkisi dikkate alındığında toplam otomotiv pazarı 2017 yılına göre yüzde 50 daraldı. 2020 yılında sektör hakkında paylaşılacak tüm verileri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Şirketin merakla beklenen hiper modeli Roadster