reklamı kapat

POPÜLER

Oyak Renault

Otomotiv sektörü mutlu; Hollanda ve ABD, Türkiye’yi seçti

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi‘nden edinilen bilgiye göre otomobil ihracatı özellikle Hollanda ve ABD bazında iyi bir tablo çizdi.

Kur oranlarındaki artışlar geçtiğimiz seneden itibaren otomobil fiyatlarına direkt olarak yansıdı. Çoğu otomobil modeli fiyatını neredeyse ikiye katladı. Tahmin edeceğiniz üzere bu durum iç pazar satışlarına da hızlı bir şekilde etki etti. Yapılan ÖTV indirimlerinin ardından yangın bir nebze söndürülse de geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 50 oranında kritik bir düşüş yaşanmıştı. Ancak görünüşe göre bu düşüş sadece iç pazarda geçerli. Öyle ki Türkiye’de üretilen ve yurt dışına ithal edilen otomobiller geçtiğimiz seneye göre yüzde 5 arttı. Bu değerlerle birlikte 2019’un en yüksek verilerine de ulaşılmış olundu. Geçtiğimiz ay otomotiv ihracatında Almanya, 413,6 milyon dolarla en fazla dış satış yapılan ülkeler listesinde birinciği göğüsledi. Listede ikinci sırayı Fransa, üçüncü sırayı İtalya aldı. Dikkat çeken bir diğer başlık ise ABD ve Hollanda’nın pazardaki artışı oldu. Otomotiv ihracatı Hollanda’ya yüze 131 ABD’ye ise yüzde 55 arttı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv sektörü için faizler düşecek mi?

Konu ile ilgili Murat Şahsuvaroğlu bir dizi açıklama yapmıştı. Buna göre: “Otomotiv sektörü yatırımlarını karşılayacak satışlar minimum 750-800 bin adetler aralığındadır. Bunun altındaki pazar rakamları şirketlerin kapanmasına, yerli sermayenin tükenmesi ve istihdamda yoğun kayıpların yaşanmasına neden olabilir. Bugün araç satışları maalesef bu rakamların altında seyretmektedir. Bunun sebeplerinden biri de kredilerde yaşanan sorunlardır. Yılın ilk çeyreğinde taşıt kredilerindeki faiz oranları aylık 3 puana yükselmiştihatta faiz oranları en üst seviyelere çıktığında aylık % 3,10’ları görmüştük. Geçmiş dönemlere baktığımızda aylık taşıt kredisi faizlerinin % 1 mertebesinde olduğu dönemlerde pazarın sürekli büyüdüğünü gördük, bu oran % 1,5-1,7’lere çıktığında ise her zaman pazar düşüşe geçmişti. Bugün hala %1,5’ların üstündeyiz dolayısıyla pazarın yukarı yönlü hareketini beklemek de çok gerçekçi olmayacaktır. Ancak yılın ilerleyen aylarında faizlerdeki düşüşlerin devam etmesi durumunda ve yukarıda belirttiğim seviyelerde faizlere gelebilirsek yılın son çeyreğinde bugüne göre daha iyi bir performans yakalamamız ihtimal dahilinde olacaktır.” dedi.

İlginizi çekebilir

SW gövdede performans keyfi; Mercedes-AMG CLA 45 Shooting Brake