reklamı kapat

POPÜLER

Otomotiv

Temmuz ayı ihracat verileri açıklandı; Otomotiv sektörü şaşırttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, temmuz ayı ihracat verilerini açıkladığı toplantı sırasında otomotiv sektörü ile verdiği bilgilerle şaşırttı.

Kur oranlarındaki artışlar geçtiğimiz seneden itibaren otomobil fiyatlarına direkt olarak yansıdı. Çoğu otomobil modeli fiyatını neredeyse ikiye katladı. Tahmin edeceğiniz üzere bu durum iç pazar satışlarına da hızlı bir şekilde etki etti. Yapılan ÖTV indirimlerinin ardından yangın bir nebze söndürülse de geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 50 oranında kritik bir düşüş yaşanmıştı. Ancak görünüşe göre bu düşüş sadece iç pazarda geçerli. Öyle ki Türkiye’de üretilen ve yurt dışına ithal edilen ürünlerin başını otomobiller çekti. Ülke ihracatında 2.9 milyar dolarlık büyük bir paya sahip olan otomotiv sektörü, payını geçtiğimiz seneye göre yüzde 5 de arttırmayı başardı. Tahmin edeceğiniz üzere du durum dış ticaret açığına oldukça önemli bir pozitif katkı sağladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv sektörü ihracatını arttırdı

Gülle konu ile ilgili şöyle konuştu; “Temmuz ayının ihracat lideri, ihracatını yüzde 5 artırarak 2,9 milyar dolara ulaşan otomotiv sektörü oldu. Yüzde 17,7 artışla 1 milyar 734 milyon dolara ulaşan kimyevi maddeler sektörümüz ikinci, yüzde 6,2 artışla 1 milyar 679 milyon dolara ulaşan hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz üçüncü oldu. İhracatını en çok artıran sektörler ise yüzde 96,2 artışla mücevher, yüzde 26,5 artışla yaş meyve sebze ve yüzde 23,5 artışla çimento cam seramik ve toprak ürünleri oldu. Temmuz ayında ihracatçılarımız ülkemizin bayrağını 223 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardı. Bu ülkelerin 135’ine ihracatımız artarken 108 ülkede ise artış yüzde 10’un üzerinde. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 3 ülke ise 1,4 milyar dolarla Almanya, 1,1 milyar dolarla İngiltere ve 767 milyon dolarla Irak oldu.”

İlginizi çekebilir

Daha lüks, daha akıllı; 2020 Mitsubishi Pajero Sport ile tanışın