reklamı kapat

POPÜLER

Interstellar Technologies roket MOMO-2e patladı

Özel uzay şirketinin roketi kalkış sırasında düşerek infilak etti [Video]

Uzay programları değişen şartlar ve SpaceX gibi şirketler sayesinde özel tarafa kaymış durumda. Daha önce devletlerin güdümünde olan bu alan, artık birçok girişimin ilgisini çekiyor. İşte bu girişimlerden Japonya merkezli Interstellar Technologies, istenmeyen bir sonuçlar karşılaşmış durumda.

Japonya‘da faaliyet gösteren özel uzay şirketi Interstellar Technologies, kısa süre önce kalkış için MOMO-2 roketini ateşledi. Ancak kalkıştan hemen sonra gücü kesilen roket, yukarıda izleyebileceğiniz üzere düşerek infilak etti. Buna rağmen kalkış tesisinin bozulmadığını belirten şirket, süreçte kararlı şekilde devam edeceğini belirtiliyor. Şirket kalkıştaki soruna tam olarak neyin sebep olduğuna yönelik ise henüz bir açıklama yapmıyor. 2017’de de bir kalkış yapan ve o zaman nispeten sorunsuz bir deneme yapan Interstellar Technologies, kendisine 2020 yılını hedef olarak koyuyor. Şirket bu tarihte alçak dünya yörüngesine ilk ticari uyduyu çıkarmayı amaçlıyor. Tüm roket sistemini sıfırdan tasarlamak yerine mevcut parçaları kullanan firma, bu sayede kalkışı 440 bin dolar seviyesinde tutabiliyor. Devletin burada tam 1.8 milyon dolar istediği söyleniyor. Yani arada çok büyük bir fark bulunuyor. Özel uzay şirketleri uzay taşımacılığı alanında maliyetleri inanılmaz oranda düşürüyor. Ancak Japonya uzunca bir süre bu faydadan yararlanamayacak gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Interstellar Technologies firmasının başına gelen bu kaza her şeyin sonu değil

SpaceX’in başına gelen sayısız benzer olay halen hafızalarda bulunuyor. Bu tarz denemelerden elde ettiği tecrübe ve veriyle çok daha iyi hale gelen SpaceX, bu tarz şirketlere de büyük örmek oluyor.