reklamı kapat

POPÜLER

OneSpace Technologies

Özel uzay şirketlerinin “ticari roket yarışına” büyük ülkeden yeni isim [Video]

Özel uzay şirketi denildiği zaman akla ilk olarak Elon Musk’ın SpaceX‘i geliyor. Ancak bu alanda çalışan bazı başka firmalar da bulunuyor. İşte bunlar arasına Çin merkezli OneSpace Technologies firması da katılmış durumda.

OneSpace Technologies, geçtiğimiz çarşamba günü Çin’in ilk özel roketini başarıyla kaldırmayı başardı. OS-X0 roket modelini açıklanmayan bir konumdan fırlatan şirket, bu önemli adımla Çin için önemli bir ilke imza attı. Bu test amaçlı ilk denemede 38 km yukarıya çıkan roket, ses hızını da 5,7 kat geçmeyi başardı. SpaceX’in Falcon 9’larına oranla çok daha ufak olan roket, açıklandığı kadarıyla 9 metre uzunluğa sahip. Sadece 100 kg yük taşıyabilen roket, bu açıdan ufak roketleri uzaya gönderme görevini taşıyor. Ateşleme sonrasında beş dakika ya da 273 km boyunca yol yapabilen OS-X0 roket modeli, özelleştirme seçenekleriyle de öne çıkıyor. Söylendiği kadarıyla roket müşteri ihtiyaçlarına göre benzerlerinden daha iyi şekilde özelleştirilebiliyor. Dikey olarak iniş yapma yani geriye dönme özelliği bulunmayan roket, şu an daha çok bilimsel amaçlar taşıyor. Şirketin esas ticari uydu taşımacılığını OS-M roket modeliyle önümüzdeki yıl yapması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin uzay alanında yeni bir döneme giriyor

Şimdiye kadar ülkenin uzay faaliyetlerini China National Space Administration (CNSA) devam ettiriyordu. Bunu değiştirmek isteyen OneSpace Technologies, geleceğe umutla bakıyor. İlk kalkışı gösteren video ise direkt olarak aşağıda yer alıyor.

Video