reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Xiaomi Mi 10 Ultra

P40 Pro’yu geçen Xiaomi Mi 10 Ultra ve kamera detayları

Geçtiğimiz hafta resmi olarak lanse edilen Xiaomi Mi 10 Ultra için Xiaomi’den kamera konusunda detaylı bilgiler geldi.

Advertisement

Redmi K30 Ultra ile beraber tanıtılan Xiaomi Mi 10 Ultra, global olarak satılmayacak olması üzen cihazlar arasında yer alıyor. Bu açıdan Türkiye’de de resmi olarak beklenmeyen telefon, arkasında periskop kamera ile 120x dijital zoom getiren bir kamera kurulumu taşıyor. Burada 48 megapiksel 1/1.32 inç F1.8 ana + 12 megapiksel 1/2.56 inç F2 telefoto (1) + 48 megapiksel 1/2-inç F4.1 telefoto (2) + 20 megapiksel 1/2.8 inç F2.2 ultra geniş açı kameraları bir araya geliyor. Telefonun elbette 120x performansı çok iyi değil. Ancak normal kullanım performansı DxOMark’a göre Huawei P40 Pro‘dan daha iyi seviyede. Bu yüzden şu an DxOMark’ın liderliğinde oturan Mi 10 Ultra, gerçekten çok ciddi bir arge çalışmasının sonucunda hayat bulmuş. Örneğin telefonda özel lens dizilimleri kullanılmış. Telefon tarafında çok görmediğimiz 8 elementli yapı da bunlardan birisi. Üst düzey modellerde genelde 7 elementli yapı kullanılıyor. Xiaomi burada sekize çıkarak istenmeyen renk bozulmalarını olabilecek en düşük hale getirdiklerini aktarıyor.

HDR fotoğraf ve bir ilke imza atılan HDR 10 video kaydı konusunda iddialı olan ve bunların kamera modülünde işleyebildiği aktarılan Xiaomi Mi 10 Ultra, telefoto kamerasında da daha önce pek duymadığımız D-Cut lens kullanıyor deniyor. Ana telefoto kameranın mevcut sensör boyutu ile normalde çok kalın olacağı, bunun D-Cut lens ile ortadan kaldırıldığı aktarılıyor. Söylendiği kadarıyla D-Cut lens görüntü sabitlemeyi çok zor hale getirmiş ve Xiaomi bunu düzgün yapabilmek adına birden fazla tasarım denemiş. Modelin ultra geniş açı kamerasında ise optik bozulmayı ve köşe kararma sorunlarını olabildiğince azaltmak adına 7P lens yapısı kullanılmış. Bu arada şunu belirtmek gerekiyor. Mi 10 Ultra’da diğer ultra geniş kameralı telefonlardan çok daha geniş bir açı sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi Mi 10 Ultra yurt dışında kaça satılacak?

Modelin başlangıç fiyatı 8 GB + 128 GB için 763 dolar seviyesinde yer alıyor. Fiyatlar 8 GB + 256 GB için 806 dolar, 12 GB + 256 GB için 864 dolar, 16 GB + 512 GB içinse 1.007 dolar seviyesinde.

İlginizi Çekebilir

İlginç elektrikli ulaşım aracı