reklamı kapat

POPÜLER

instagram

Paris’in isyan ettiren “Instagram sokağı”

Instagram gönderilerinin etkileyiciliği, kadrajın sunabildikleriyle değişiyor. Instagram fenomenlerinin favori mekanlarından birinin sakinleri ise artık isyan etmiş durumda.

Instagram kullanıcılarının geçmişte “fotoğraf çekmelik yer” arayışından ve bu arayışın nasıl doğal güzellikleri bozabileceğinden bahsetmiştik. Hatta çok benzer bir durum Türkiye’de de yaşanmıştı. Eminönü Mercan’da yer alan Büyük Valide Han‘ın kubbesinin bazı noktalarının çöktüğü ortaya çıkmıştı. Bu çöküntünün sebebi olarak ise kubbenin üzerine çıkıp zıplayarak fotoğraf çektirenlerin “dikkatsiz” davranışları gösterilmişti. Benzer bir şekilde Instagram’cılara tahammül giderek azalıyor. Bu kez Paris’in en popüler “Instagram sokağına” gidiyoruz. Rue Cremieux sakinleri, sokaklarına fotoğraf çektirmeye gelenlerden yaka silktiğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yasaklanabilir mi?

Platform üzerinde #Ruecremieux diye arama yaptığınızda 30 binin üzerinde gönderiye ulaşmak mümkün. Bu durumdan sıdkı sıyrılan yerel halk ise çözümü yeni bir düzenlemede arıyor. Artık daha fazla bu tarz olaylara maruz kalmak istemeyen halk, yetkililerden mahremiyetlerinin korunabilmesi için sokağın akşam üzeri ve hafta sonları “ziyaretçilere kapatılmasını” talep ediyor. Sokağın girişine ve çıkışına barikat kurulmasını isteyen sakinler, bu şekilde yeni bir düzen talep ediyor. Sokak sakinlerinin yerel radyo istasyonu Franceinfo‘ya yaptıkları açıklamalarda burada yapılan çekimlerin huzuru bozacak boyutlarda olduğuna değiniliyor.


Hatta öyle ki, olayı belgeleyen bir Instagram hesabı dahi açılmış durumda. clubcremieux hesabında sokakta yapılan çekimler ve çekimler sırasında yapılan saçmalıklar ifşa ediliyor.

Sosyal medya şüphesiz yeni bir “statü ağı” oluşturmuş durumda. Ancak bununla beraber var olan düzenin de yavaş yavaş bu denli bozulması kaçınılmaz tepkilere sebep oluyor. Pastel renk tonlarına sahip, temiz ve düzenli sokaklar artık sadece yerel halkın yaşam alanı değil, potansiyel bir fotoğraf ve video çekim stüdyosuna dönüşmüş durumda.

İlginizi çekebilir

WhatsApp’ın 10. yıl kutlama videosu