reklamı kapat

POPÜLER

Piyasadaki en iyi APS-C sensörlü fotoğraf makinesi; Fujifilm X-T4 incelemesi

Fujifilm XT-4

FUJIFIM XT-4 PERFORMANS

Fujifilm X-T4’ü kullanmaya başladığımızda bizi en çok etkileyen noktalardan biri makinenin otofokus performansı oldu. Çok hızlı netleme performansı sunan makinede bu konuda iyileştirmeler yapılmış.  Bir önceki modele kıyasla daha iyi yüz ve göz algılayabilen makine Sony a6600‘de olduğu gibi  nesneye 0,02 saniyede netleme yapabiliyor.

Otofokus performansından çok memnun kaldığımız makine seri çekim modunda, mekanik shutter ile saniyede 15 kareye kadar çekim yapabiliyor. Makinede dahili görüntü sabitleme sistemi kullanılıyor.  Dahili görüntü sabitlemenin yanında dijital görüntü sabitleme ve resim sabitleme gibi özellikler de makinede karşımıza çıkıyor. Bu sistemlerin üçünün bir araya gelmesiyle çok iyi sonuçlar elde ediliyor.

Ekstradan bir sabitleme cihazı satın almadan Fujifilm XT-4 tüm bu işlemleri sorunsuz bir şekilde yapıyor. Biz makineyi test ederken üç farklı objektifi kullanma şansımız oldu. Test ettiğimiz objektifler ise şöyle; Fujinon XF23mmF1.4 R, Fujinon XF35mmF1.4 R ve Fujinon XF18-55mmF2.8-4 R LM OIS. Sabit odaklı objektiflerden 35 mm ve 24 mm’lik objektifler F/1.4 değeri sayesinde özellikle düşük ışıkta çok iyi performans sergiliyor.

Keskinlik açısından da başarılı bulduğumuz lenslerden 35 mm’lik lensin otofokus performası keşke daha hızlı olsaymış.  18-55 mm’lik objektif bir kit lens olsa da gösterdiği performansla fotoğraf makinesini satın almayı düşünenlerin ilk tercih etmesi gereken lens. Makinede göze çarpan noktalardan biri de makinenin sunduğu film simülasyon modları. Standart filtre haricinde makinede toplam 12 filtre yer alıyor. Canlı bir görünüm sunan Velvia modu manzara ve doğa için uygunken, Pro Net. Hi seçeceği bir miktar gelişmiş kontrastla portre çekimleri için ideal.