reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 arayüzü resmen gün ışığına çıktı [Video]

Sony, uzun zamandır kullanıcıların merakla beklediği PlayStation 5 arayüzüyle ilgili bir video paylaştı. Teknoloji tutkunları tarafından merakla beklenen konsolun arayüzü nihayet ortaya çıktı.

PlayStation 5 platformu için özel olarak tasarlanan arayüz bir önceki arayüze kıyasla çok daha minimalist bir tasarıma sahip. Geliştirilen arayüz daha eğlenceli, ilgi çekici ve kişiselleştirilmiş yenilikleri kullanıcılara sunuyor. Daha önceden üst kısımda yer alan ayarların yeni arayüzde alt kısıma taşındığını görüyoruz. Yeni arayüzde herhangi bir oyun kapatılmadıysa arka planda açık halde karşımıza çıkıyor. Güçlü işlemci performansı ve SSD performansıyla birlikte arayüz çok daha akıcı bir deneyim vadediyor. Ayrıca geliştirilen arayüz kullanıcıların oyunlara çok hızlı ulaşmasına imkan tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 sunduğu özelliklerle oyuncuları heyecanlandırıyor

PlayStation 5, gücünü sekiz çekirdekli AMD Zen 2 işlemcisinden alıyor. Konsoldaki işlemci saat hızı ise 3.5 GHz. Bu hıza ulaşması sayesinde çok hızlı bir performans sunan konsol performans açısından sınırıları zorluyor. Oyuncuların beklentilerini karşılayacak düzeyde bir performans sunan konsolda AMD’nin RDNA 2 mimarisi temel alan ve 2.23 GHz’de saatte 10.28 teraflop ve 36 işlem birimi vadeden özel bir grafik işlemcisi bulunuyor.

PS5’te 16 GB GDDR6 RAM bulunuyor. Wi-Fi 6 bağlantı noktasıyla gelen konsolda bununla birlikte SSD depolama çözümü mevcut. Sony’nin belirttiğine göre PS4’te 1 GB’lık boyut için 20 saniyelik bir ön yükleme süresi bulunurken, PlayStation 5’te 2 GB’lık veri için yükleme süresi 0,27 saniye.  Konsolun yıl sonunda Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor. Konsolun Türkiye fiyatı ise halen belirsizliğini koruyor. Kasım ayında Türkiye’de de satışa sunulmasını beklediğimiz konsolla ilgili yeni gelişmeler geldiğinde sizlerle paylaşacağız.