reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 arayüzünün ortaya çıkacağı etkinliğin tarihi sızdı

Yeni bir PlayStation 5 etkinliğinin gerçekleşeceği belirtiliyor. 9 Eylül’de gerçekleşmesi beklenen etkinlikte konsolun merakla beklenen arayüzünün gün ışığına çıkacağı konuşuluyor.

Bu ektinlikte aynı zamanda konsolun çıkış tarihinin ve fiyatının da duyurulacağı belirtiliyor. PlayStation Now servisinin daha fazla ülkeye geleceğini belirten kaynaklar etkinlikte konsola gelecek oyunların yeni fragmanlarının da geleceğini söylüyor. Sony’nin bununla birlikte yeni oyun duyurularının da gelmesi bekleniyor. Japan Studio tarafından geliştirilen bir korku oyunun da 9 Eylül’de gerçekleşmesi planlanan etkinlikte tanıtılacağı ifade ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 güçlü performansıyla dikkatleri üstüne çekiyor

PlayStation 5, gücünü sekiz çekirdekli AMD Zen 2 işlemcisinden alıyor. Konsoldaki işlemci saat hızı ise 3.5 GHz. Bu hıza ulaşması sayesinde çok hızlı bir performans sunan konsol performans açısından sınırıları zorluyor. Oyuncuların beklentilerini karşılayacak düzeyde bir performans sunan konsol grafik açısından oyunculara görsel şölen yaşatıyor. AMD’nin RDNA 2 mimarisi temel alan ve 2.23 GHz’de saatte 10.28 teraflop ve 36 işlem birimi vadeden özel bir grafik işlemcisinin yer aldığı PS5’te 16 GB GDDR6 RAM bulunuyor. Wi-Fi 6 bağlantı noktasıyla gelen konsolda bununla birlikte SSD depolama çözümü mevcut. Sony’nin belirttiğine göre PS4’te 1 GB’lık boyut için 20 saniyelik bir ön yükleme süresi bulunurken, PlayStation 5’te 2 GB’lık veri için yükleme süresi 0,27 saniye. Konsolun kasım ayının sonunda yurt dışında satışa sunulacağı ifade ediliyor. Konsolun Türkiye’de aralık veya önümüzdeki yılın başında satışa sunulması bekleniyor.

İlgili video

PlayStation 5’in tanıtım videosu