reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5

Sony PlayStation 5’in çıkışına yönelik üzücü açıklama

Sony PlayStation 5 hakkında bekleyenleri üzen bir resmi açıklama yapıldı. Konsolun çıkışı oldukça uzun bir süre beklememiz gerekiyor.

Sony PlayStation 5 geçtiğimiz haftalarda yapılan bir resmi açıklama ile teknik olarak detaylanmıştı. Heyecan verici yenilikler ile yolda bulunan yeni nesil oyun konsolu, maalesef hemen satışa çıkmayacak. Kısa süre önce yapılan resmi açıklamaya göre modelin çıkışı önümüzdeki 12 ay içerisinde olmayacak. Yani en az 1 yıl daha uzakta olan konsol, tahminlere göre 2020’nin sonbahar ayarlarında raflardaki yerini alacak. Yeni nesil donanımlarıyla PlayStation 4’e nazaran daha yüksek bir fiyata (En az 100 dolar fark bekleniyor) satılacağı belirtilen konsol, daha şimdiden büyük ilgi çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony PlayStation 5 hakkında ilk bilgiler şöyle

Açıklandığı kadarıyla konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanacak model, 4K oyunculuğu standart hale getirecek, 8K’ya da çıkış yapabilecek. Ray tracing desteği dikkat çeken konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor.

Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. Hepsine ek olarak SSD depolama birimi ile konsolun oyunları çok ama çok daha hızlı yükleyeceği açıklanıyor. Geriye dönük olarak PlayStation 4 oyunlarını da çalıştırabilecek konsol, yeni nesil bir VR yani sanal gerçeklik başlığına da ev sahipliği yapabilir deniyor. Ancak bu başlık konusunda henüz pek detay bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir

Sektörün geleceğini gösteren Google’ın bulut temelli yeni oyun servisi