reklamı kapat

POPÜLER

Sony playstation 5

Resmi açıklama yapıldı; işte Sony PlayStation 5 hakkında verilen dev detaylar

Sony PlayStation 5 bugün bir kez daha gündemde. Ancak bu sefer konsol hakkında Mark Cerny tarafından verilen resmi bilgiler karşımızda yer alıyor.

Sony PlayStation 4 gerçekten inanılmaz başarılı olmuş bir oyun konsolu oldu. Ancak bu modelin artık dönemi geçiyor. Oyun dünyasını geleceğe taşıyacak modellerden Sony PlayStation 5 ise oldukça iddialı geliyor. WIRED’a özel bir röportaj veren PlayStation tarafının önemli ismi Mark Cerny, yeni nesil konsol hakkında çok büyük bilgiler verdi. Henüz resmi ismi açıklanmayan konsol, söylendiği kadarıyla gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik yani ekran kartı tarafında yine AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanacak model, bu açıdan ciddi bir performans artışı getirecek gibi görünüyor. 4K oyunculuğu standart hale getirecek, 8K’ya da çıkış yapabilecek konsolun, “ray tracing” desteği de olacak deniyor. Biliyorsunuz PC dünyasına Nvidia RTX ekran kartlarıyla yeni giren bu teknoloji sayesinde oyunlardaki ışıklar / yansımlar gerçekçi hale getirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony PlayStation 5 önemli bir artış getiriyor

Konsolun ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği Mark Cerny tarafından söylenenler arasında. PlayStation 3 ile PlayStation 4 arasında ses konusunda büyük bir fark olmadığını belirten Cerny, bunun yeni nesilde değişeceğini müjdeliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. Bu arada Sony PlayStation 5 veri depolama konusunda da ciddi artış getiriyor. SSD depolama birimi ile konsolun oyunları çok ama çok daha hızlı yükleyeceği açıklanıyor. Geriye dönük olarak PlayStation 4 oyunlarını da çalıştırabilecek konsol, yeni nesil bir VR yani sanal gerçeklik başlığına da ev sahipliği yapabilir deniyor. 2019’da satışa çıkmayan modelin, 499 dolara satılacağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Google’ın bulut temelli yeni oyun servisi