reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 resmi olarak Türkiye’de satışa sunuldu

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için resmi Türkiye macerası sonunda resmi olarak başladı. Model resmen satışa sunuldu.

PlayStation 5 diskli sürümü Türkiye’de 8.299 TL‘den raflardaki yerini aldı. Model tam olarak aralarında Avrupa, Orta Doğu, Güney Amerika, Asya ve Güney Afrika’nın yer aldığı birçok bölgeyle birlikte piyasaya çıktı. Sony Türkiye’den daha önce gelen resmi açıklamaya göreyse fiziksel disk sürücüsü olmayan dijital sürüm 2021’de satışa sunulacak. Burada halen spesifik bir tarih verilmiyor ancak konsolun 2021 ilk çeyrek içerisinde geleceği tahmin ediliyor. Dijital sürümün Türkiye fiyatı da çok erken olduğu için henüz açıklanmıyor. Ancak yine de dijital sürümün mevcut şartlarda (Kur, ekstra vergi vb.) bir değişiklik olmaz ise 7 bin TL bandından satılacağı tahmin ediliyor.

Konu hakkında bir açıklama yapan Sony Interactive Entertainment Başkanı ve CEO’su Jim Ryan, “Bugün, PlayStation markası için tarihi bir an ve SIE olarak hepimiz PlayStation 5’in çıkışını, hayranlarımız, oyun yapımcıları ve sektör partnerlerinden oluşan topluluğumuzla birlikte kutluyoruz. PS5, oyunculukta yeni bir çağı başlatacak olan gerçek bir yeni nesil konsolu temsil ediyor. Oyuncular bugünden itibaren yeni dünyaları keşfetmeye başlayacağı için çok heyecanlıyım. Ayrıca aynı derecede PS5’in gelecek olan ve oyun deneyimini ileriye taşımaya devam edecek olan oyunları için de sabırsızlanıyorum. Yetenekli topluluklara sahip, dünya çapında başarılı oyun yapımcılarıyla birlikte çalıştığımız için onur duyuyoruz. Onların yaratıcılıkları, PS5 ile oyunun geleceğinin sınırsız olasılıklara ulaşmasını sağlıyor” şeklinde konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 oldukça güçlü bir konsol

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu hemen hemen standart hale getiriyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray Tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. SS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi ise tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

Konsolun arayüzünü gösteren video