reklamı kapat

POPÜLER

sürücüsüz otomobil

Polis tarafından durdurulan sürücüsüz otomobil gündemde

Sürücüsüz otomobil modelleri yakın geleceğin olağan bir parçası olacaklar ve şu an aktif olarak gerçek yollarda test ediliyorlar.

Advertisement

Günümüzde Google başta olmak üzere birçok firma sürücüsüz otomobil modelleri geliştiriyor. Bu isimlerden birisi de Cruise firması. Özel modifiyeli edilen Chevy Bolt modeliyle deneme amaçlı robot taksi (Robotaxi) hizmeti veren firma, bu sefer internette ses getiren bir olay ile gündemde yer alıyor. Bu olayın arkasında farları yanmadığı için polis tarafından durdurulan bir sürücüsüz otomobil modeli yer alıyor. Hemen aşağıda izleyebileceğiniz videoda sürücüsüz Chevy Bolt’un ilk aşamada polisten kaçtığı düşünülüyor ancak olayın aslı tam olarak bu değil. Cruise firmasının açıklamasına göre araç burada polisten kaçmıyor, uygun bir yere yanaşmak adına hareket ediyor. Araç daha sonra duruyor ve dörtlülerini yakarak tamamen duruyor.

Bu aşamada polis aracın yanına bir kez daha gidiyor ve farları açmaya çalışıyor. Ancak aracın kapıları kilitli olduğundan bu yapılamıyor. Bundan sonra ise polis telefon ile Cruise firmasına ulaşıyor ve durumu bildirerek farların açılmasını istiyor. Tahmin edebileceğiniz üzere geceleyin farlar kapalı yolculuk büyük riskler yaratıyor. Bu sorunu tamamen çözdüklerini belirten Cruise, aktarıldığı kadarıyla bu tarz durumlar için polise detaylı eğitimiler veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürücüsüz otomobil modellerine herkesin yavaş yavaş uyum sağlaması gerekiyor. Bu konuda ileride Türkiye’de de önemli adımlar atılacaktır. İleride Türkiye’de de sürücüsüz olarak taksi hizmeti veren araçlar yollara çıkacaktır.

Sürücüsüz otomobil modelleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle