reklamı kapat

POPÜLER

Porsche Taycan

Porsche Taycan, aralıksız 42 km drift yaptı ve rekor kırdı [izle]

Tamamen elektrikli otomobil modeli Porsche Taycan, bu sefer ilginç bir yanlama yani drift rekoru ile gündemde yer alıyor.

Elektrikli otomobil pazarının Tesla Model S karşısına çıkan en güçlü modeli Porsche Taycan, kısa süre önce aralıksız 42 km drift / yanlama yapması ile Guinness Rekorlar Kitabına adını yazdırdı. Şimdilik sadece Çin’e özel olan Taycan RWD (Arkadan İtişli) versiyon ile kırılan bu rekor, ıslatılarak iyice kaygan hale getirilen bir zeminde elde edildi. Rekor sırasında aracın belirlenen alanda sürekli drift ile dönülerek tam 55 dakika sürüldüğü ve ortalama hızın 47 km/s olduğu açıklanıyor. Burada aracın başarısından çok Taycan ile tam 55 dakika hatasız drift / yanlama yapan pilotun başarısı önemli görünüyor. Süreç için hazırlanan video ise sayfanın üzerinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de de satılan Porsche Taycan çok iddialı bir elektrikli otomobil

Elektrikli otomobilin Taycan Turbo S versiyonu 0’dan 100 km/s hıza sadece 2,8 saniyede çıkabiliyor ve 412 km menzil sunuyor. Normal Taycan Turbo ise 0’dan 100 km/s hıza 3,2 saniyede çıkıyor ve 450 km menzil sunuyor. Maksimum limitli hızı 260 km/s olan Taycan, tam 616 beygir güç üretiyor.

800-volt şarj sistemiyle donatılan araç, 270 kW güçte sadece 22 dakikada yüzde 80 doluluğa ulaşabiliyor. Pazarda Tesla Model S karşısına çıkacak süper elektrikli otomobil, 150 bin dolar başlangıç fiyatıyla geliyor. Peki model Türkiye’de kaça satılıyor? Türkiye’de Taycan 4S modeli 160 bin eurodan, Taycan Turbo versiyonu 200 bin eurodan, en güçlü ve performanslı Turbo S versiyonu ise 250 bin eurodan başlıyor. Araç üretim ve malzeme kalitesiyle Tesla Model S’den çok daha fazla oranda beğeniliyor.