reklamı kapat

POPÜLER

Prey incelemesi

Oyun yapımcıları eski oyunları isim eklerini atıp, orijinal isimle yeniden karşımıza çıkarmaya devam ediyor. Need for Speed ve Doom gibi örneklerin yanına şimdi de Prey katıldı. Yakında hangi oyundan bahsettiğimizi açıklamak, oyunun kendisini açıklamaktan daha zor bir hal alacak.

Firmaların sahip olduğu isim mülkiyet haklarından kolay kolay kopamadıkları aşikar. Yıllar içinde yorulmuş, kendini tekrar etmeye başlamış, başarı grafiği düşmüş bazı serilerin, orijinal isimle baştan yaratıldığını çok defa gördük. Tomb Raider’ın neredeyse tükenmiş popülerliğinin tek bir yeniden yapımla nasıl eski kıvamına döndürüldüğünü hepimiz hatırlıyoruz. Prey için de benzer bir durum söz konusu ancak bu duruma sebep olan tetikleyiciler bizler için biraz alışılmışın dışında.

Şu an karşınızda olan Prey’in, 2006 yılında piyasaya sürülmüş olan Prey ile isim benzerliği dışında hiçbir ortak noktası olmamasına rağmen, ikisi aslında aynı oyun. Orijinal fikrin mülkiyet haklarının Bethesda’ya geçmesinin ardından, uzun yıllardır yapımı devam eden Prey 2 projesi sonlandırılmış ve oyun Dishonored serisinden aşina olduğumuz Arkane Studios’a teslim edilmişti. Bunun neticesinde de firma; “Orijinal fikri yeniden yorumlama” düsturuyla Prey’i baştan yapma kararı aldı.

DEVAMI ▼