reklamı kapat

POPÜLER

Prey incelemesi

TUVALET KAĞIDINA BİLE GÜVEN YOK!

Oyunun arka plan hikayesini anlatmak istedik çünkü hikayenin başlangıcı, uzun zamandır gördüğümüz en kafa açan ve etkileyici sekanslardan birini ortaya koyuyor. Her ne kadar istasyonun bugüne uzanan öyküsünde saçma kararlar alınmış olduğunu ve bu kararların hikayeyi bir çıt kalitesizleştirdiğini kabul etmememiz gerekse de, oyunun başlangıcı ile birlikte işlerin son derece merak uyandırıcı bir seviyeye evrildiğini de söyleyebiliriz.

İlk birkaç saat boyunca karşınıza çıkan her şey sizin için heyecan verici ve ilgi uyandırıcı olacak. İstasyon içinde yapılanlar, farkında olmadan başımıza gelmiş olan şeyler ve en önemlisi Mimic isimli istediği her şeyin şekline bürünebilen uzaylı türü merak kat sayınızın giderek artmasına neden olacak. Ki bu nokta, aynı zamanda Prey’in en büyük problemi olarak da karşımıza çıkıyor. Çünkü ne yazık ki, söz konusu birkaç saatten sonra oyun tempoyu koruyamıyor ve giderek tekdüze bir hal almaya başlıyor. İlk başlarda odadaki herhangi bir nesnenin Mimic olabileceği duygusu insanı paranoyaklaştırırken, ilerleyen saatlerde; “Öf yine mi sen?” şeklinde savuşturduğumuz bir oyun ögesi olmaktan öteye gidemiyor örneğin…

DISHONORED 2.5

Arkane Studios, tıpkı Telltale Games’in oyunlarında yaptığı gibi; “Kendi tarzınla oyna” mottosunu oyunlarına yedirmeye çalışıyor. Başta bunu Dishonored serisinin bir alameti farikası olarak düşünmüştük ancak aynı yönlendirme Prey’de de karşımıza çıkınca, olayın daha geniş bir resme yerleştirilmeye çalışıldığını anlamış olduk. Aynı sonuca pek çok farklı yoldan gidebilmenizi sağlayan bu oynanış şekli, Prey’in içine Dishonored’da olduğu kadar kapsamlı bir şekilde yedirilmemiş. Farklı oyun tarzları, farklı güzergahlar ve sorunlara getirilebilecek farklı çözümler karşımıza çıkıyor olsa da, Dishonored’da olduğu kadar kendimizi özgür hissetmediğimizi söyleyebiliriz. Bizim oyun içinde sevdiğimiz detaylardan birisi, karakterinizi geliştirmeyi seçtiğiniz her yolun başarıya giden bir yol olarak değerlendirilmemesi oldu. Hemen hemen tüm oyunlarda karakterinizi hangi tarzda geliştirmeyi seçerseniz seçin giderek güçlenirsiniz ve oyun kademeli olarak kolaylaşır. Burada ise seçtiğiniz bazı yollar sizin yerinizde saymanıza dahi sebep olabiliyor. Hayatta yaptığımız her seçimin olumlu sonuçlar doğurmayacağını yansıtması açısından bu hareketi pek bir sevdik biz.

DEVAMI ▼