reklamı kapat

POPÜLER

Proton’dan SUV ligine damga planı: Suprima X ve ilk resmi detaylar

Binek modelleriyle kullanıcılarla buluşan Proton SUV pazarına iddialı bir modelle giriş yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de satışa sunulduğu ilk dönemlerde hatırı sayılır bir ilgiyle karşılanan Proton için günümüzde bu ilgiyi gördüğünü görmek pek mümkün değil. Anavatanı olan Malezya ve bazı pazarlarda bu ilgiyi halen görmekle olan marka için tekrar ön olana çıkma yolundaki önemli rol SUV segmentinden geçecek gibi gözüküyor. Markanın bir süredir hazırlığı içerisinde olduğu SUV modeli Suprima X‘in ortaya çıkan son tasarım detayları da, markanın tekrar gündeme gelebilmesi adına ciddi sinyalleri içeriyor. Saharudin Busri tarafından geliştirilen Suprima X’in resmi detaylarıyla ulusal Ar-Ge departmanı MIMOS tarafından paylaşıldı.


Geçtiğimiz dönemde küçük detaylarını gösteren örtülü fotoğraflarıyla karşımıza çıkan Suprima X’in dış yapısını eğer iki kelime ile tanımlamak gerekseydi biz bu tercihi “İlgi çekici”den yana kullanırdık. Ön tarafındaki gündüz far tasarımının “Y” formuyla şekillendiğini gördüğümüz araçtaki bu çizgiler ön ızgarada konumlandırılan iki şeritli ızgarayla birleştiriliyor. Sis farlarında da izlerini gördüğümüz bu formla birlikte ön tampon karakteristik olarak araca kaslı bir görünüm katan başlıca parçalar arasında.


Aracın arka tarafında kullanılan tasarım diliyse Amerikan vari bir çizgiyi anımsatıyor. Ortasında Proton logosuyla birleşen tek parça halindeki far grubunun ana yapısıysa C formunda. Bu bölümdeki spoyler, difüzor ve iki yana tek çıkışlı egzoz doğrusunu söylemek gerekirse bir güç gösterisini oluşturan başlıca elemanlar havası yaratıyor. 2014 yılında Red Dot tasarım ödülünü eve getiren bir ekip tarafından geliştirilen Suprima X’in üretime hazır versiyonunda bu hatlarının korunmasıyla birlikte Proton’u tekrar ilgi odağı haline getirmemesi için hiçbir neden yok. Modelle ilgili detayları LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.