reklamı kapat

POPÜLER

PUBG Mobile

PUBG Mobile rekor üstüne rekor kırıyor

Mobil oyunların arasında zirveye oturan PUBG Mobile başarısını bir adım öteye taşıyor. Oyun gelirini 1 milyar dolara ulaştırıyor.

PUBG Mobile başarısını katlayarak artırmaya devam ederken mobil oyun pazarındaki baskınlığı da rekabetin sınırlarının dışına taşıyor. Oyun Game for Peace ismiyle ve kozmetik düzenlemelerle Çin’de gelir alımına açıldığından bu yana adeta durdurulamıyor. Sensor Tower’ın yayınladığı son rapora göre oyunun Ağustos 2019 verilerinde yüzde 540‘lık bir büyüme görünüyor. Geçtiğimiz yıl bu dönemlerde 25 milyon dolar civarında gezinen gelir bu yıl 160 milyon dolara ulaşmış durumda. Çin verisinin çıkarılması durumunda bile oyunun getirisindeki büyümenin geçtiğimiz yılın iki katı olduğu kaydediliyor. Çin dışındaki oyuncular tarafından Ağustos 2019’da yapılan harcama yaklaşık 63 milyon dolar. Oyun için oyuncuların toplam global harcamasına baktığımızda 1 milyar dolara ulaştığı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PUBG Mobile Battle Royale oyunları arasında da lider

Battle Royale konusunda sıklıkla kıyaslanan rakibi Fortnite’la karşılaştırmak gerekirse burada App Store verileri imdadımıza koşuyor. Fortnite Android mağazasında yer almadığı için ne yazık ki sadece iOS verilerini karşılaştırabiliyoruz. iOS’te PUBG Mobile Çin dışında gelirlerini yüzde 165 artırırken, Fortnite içinde oyuncu harcamalarında yüzde 36’lık bir düşüş gözleniyor. Çin verisini de bu denkleme dahil etmek mümkün değil çünkü Fortnite mobil Çin pazarında henüz aktif olarak yer almıyor.

1 milyar dolar bandını geçmesiyle beraber PUBG Mobile’ın en yakın rakibiyle arasını açtığını da belirtelim. Popüler oyunu ikinci sırada Knives Out takip ederken üçüncü sırada da Fortnite yer alıyor.

İlginizi çekebilir

Call of Duty Mobile tanıtımı

İLGİLİ HABERLER