reklamı kapat

POPÜLER

PUBG Mobile

Durdurulamıyor! PUBG Mobile stratejisinin getirdiği yeni rekor

Battle Royale oyunları arasındaki rekabet mobilde de devam ediyor. Ancak bu rekabetin kazananı yerini bırakacak gibi değil: PUBG Mobile.

PUBG Mobile, mobil oyun pazarını domine eden en güçlü isim olduğunu bir kez daha ilan etti. Sensor Tower tarafından paylaşılan yeni raporda oyunun kazancı dudak uçuklatıyor. Bunda en büyük rol ise oyunun Çin pazarına girişi. Sensor Tower’ın verilerine göre temmuz ayında oyuncuların oyun içi harcamaları 167 milyon dolara ulaşmış durumda. Geçtiğimiz yıl bu dönemin kazancı 46 milyon dolar olarak belirtiliyor. Bu da yıldan yıla yüzde 748‘lik bir artışa denk geliyor. Bu inanılmaz yükseliş oyunu sadece Battle Royale’ler arasında değil tüm mobil oyunlar arasında bir numaraya oturtuyor. Üç aydır zirveden inmeyen PUBG Mobile’ın zirveyi yakın zamanda bırakmaya da niyeti bulunmuyor. Oyun Battle Royale oyunları arasında dünyanın en yüksek kar elde eden oyunu unvanını kazanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PUBG Mobile mobil oyunların yeni “kralı”

Bu gelir artışındaki Çin etkisinden bahsetmeden olmaz. Bildiğiniz gibi Mayıs 2019’a kadar oyun içi satışlar Çin’de gerçekleştirilemiyordu. Bunun sebebi Çin’in oyunlar konusundaki katı kurallarıydı. Tencent de buna ayak uyduracak şekilde ilk olarak oyunun adını değiştirdi ve Game for Peace yaptı. Daha sonra da oyun içindeki kan, ölüm gibi vahşi ögeler çıkarıldı. Sonuç olarak oyun mayıs ayında Çin’de gelir kazanımına açıldı. Şimdi bu iki aylık süreçte Çin getirisi ise inanılmaz boyutta. Oyunun çıkışından bu yana elde ettiği gelirin neredeyse yüzde 30’unu iki ayda Çin pazarı Tencent’in kasasına aktarıyor. Bu da Çin pazarının neden bu kadar kritik bir oyuncu olduğunu bir kez daha ortaya seriyor. Öte yandan oyun Çin’de para kazanımına açılmasa dahi bu yıl yüzde 310 büyüyecekti. Onu da belirtmekte fayda var. Game for Peace tek başına 60 günde 241 milyon dolar kazandırmış durumda.
PUBG Mobile
Sensor Tower yayınladığı raporda oyunun Battle Royale’ler arasındaki diğer iki rakibine kıyasla 5 kat daha başarılı olduğunu da belirtiyor. Knives Out ve Fortnite gelirleri hemen hemen aynı düzlemde ilerlerken, PUBG Mobile arayı ciddi boyutta açıyor. Toplam gelirde de PUBG Mobile’ın önde olduğu görünüyor. Fortnite ve Knives Out’un çıktığından bu yana elde ettiği gelirler sırasıyla 725 milyon dolar ve 771 milyon dolar olarak kaydedilirken; PUBG Mobile’ın geliri 860 milyon dolar olarak açıklanıyor. Ancak burada Fornite cephesi için çok kritik bir detay var. Bu gelir Fortnite’ın sadece iOS’te elde ettiği gelir. Oyun Play Store mağazasında yer almıyor. Bu yüzden mobil oyun kıyası yapılırken Play Store verileri kullanılamıyor.

İlginizi çekebilir

Düşük donanımlı Android cihazlar için PUBG Mobile Lite Türkiye’de