reklamı kapat

POPÜLER

Honda

Mercedes ardından bir hamle daha; Honda cephesinden dizel motora veda

Önümüzdeki 5 yıllık planda tamamen elektrikli modellere geçmek isteyen Honda, Avrupa pazarı bazlı olarak dizel satışlarına son veriyor.

İlk elektrikli modeli E ile piyasada erken bir pay sahibi olmak isteyen Honda’nın bundan sonraki AR-GE yatırımlarını da bu alana kaydıracağı biliniyordu. Toyota başta olmak üzere pek çok üreticinin geçiş sürecinde hibritleri aktif rolde kullandığı süreçte, bu alan için çok da hevesli olmayan Japonya merkezli üreticinin ses getirecek somut adımlarını da görmüyor değiliz. Kısa süre önde Mercedes tarafından yapılan açıklananın bir benzeri üzerinden tüm dünya gündemine oturan Honda, 2021 itibarıyla Avrupa pazarında dizel motorlu araç satışına veda edeceğini resmileştirdi. Ürün gamı geleceğini tamamen elektrik destekli modeller üzerine oluşturmaya hazırlanan şirket 2025’e gelindiğinde bu planı gerçekleştirmek istiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honda ürün gamında önemli değişimler kapıda

Honda cephesinden gelen bu önemli kararın sebepleri arasında şüphesiz sadece elektrikleşme çabası da yok. Bilindiği üzere her yıl git gide daralan emisyon standartları bu alanda markaları git gide zor bir sürece itmiş durumda. Önümüzdeki iki yıl içerisinde kilometre başında 95 grama çekilen salınım değeri, halihazırda 120 gram dolaylarında seyreten üreticiler için alarm niteliği taşıyor. Avrupa pazarı bazlı olarak Honda’nın aldığı bu kadarın dizel versiyonuna henüz kavuşan Civic için de kısa bir macera anlamına geldiği de aşikar. Geçtiğimiz hafta içerisinde yeni Jazz için hibrit versiyon duyurusu yapan Honda’yı benzer haberlerle daha bir çok kez gündemde göreceğiz.