reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm aptX Lossless kayıpsız ses

Qualcomm sayesinde Bluetooth üzerinden kayıpsız ses gerçek oldu

İşlemci devi Qualcomm sayesinde Bluetooth üzerinden kayıpsız ses gerçek oldu. Firma “aptX Lossless” ile 2022’de güçlü geliyor.

Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Apple Music servisine yakın zaman önce kayıpsız müzik / ses desteği geldi. Apple, 75 milyondan fazla şarkının kayıpsız yani sıkıştırılmadan yüksek kalitede dinlenebileceğini aktardı

Ancak teknik limitler nedeniyle AirPods Max dahil hiçbir Bluetooth kulaklık, AAC formatında 256 kbps üstüne çıkmadı. Yani bu modellerde ses kalitesi kablosuz kullanımda değişmedi. Maksimum kalite için kişilerin kablolu kulaklıklara ihtiyacı vardı.

Hatta Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız aktarımı için kişilerin iPhone özelinde harici bir DAC ünitesi kullanması dahi gerekiyordu. İşte bu Bluetooth temelli durum gelecekte sorun olmaktan çıkacak. En azından Android tarafında Qualcomm sayesinde aptX Lossless ses kalitesinde çıtayı yükseltecek.

AptX Lossless sayesinde Bluetooth üzerinden CD kalitesinde 16-bit, 44.1 kHz müzik keyif yaşanabilecek. Bunun için hem yazılım hem de donanım desteği gerecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm aptX Lossless kayıpsız ses destekli ürünler 2022’de gelecek

Yeni format ile aptX (352kbps) ve aptX HD (576kbps) üzerine 1 Mbps maksimum bant genişliği ile çıkacak Qualcomm, burada 990 kbps’lık Sony’nin LDAC’ını da geride bırakacak.

Bu sisteme kulaklığı ya da akıllı telefonu ile destek veren ilk firmaların hangisi olacağı henüz açıklanmadı. Ancak 2022 yılı kablosuz kulaklıkta yüksek kalite isteyen başta odyofiller olmak üzere hemen herkes için çok daha güzel geçecek gibi görünüyor.

Biliyorsunuz artık yüksek kaliteli müzik aktarımı yapan birçok servis bulunuyor. Önümüzdeki dönemde çok gecikmesine rağmen kayıpsız yüksek kaliteli müzik odaklı Spotify HiFi paketi de geliyor geliyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın