reklamı kapat

POPÜLER

Razer ClearBot

Razer, okyanusları temizlemek için büyük bir adım atıyor

Oyun donanımı denildiği zaman akla gelen ilk firmalardan Razer, bu sefer farklı ancak çok önemli bir konuda gündemde yer alıyor.

Konu hakkında resmi bir açıklama yapan Razer, Dünya Okyanus Günü’nü kutlamak için deniz atıkları temizleme kuruluşu ClearBot ile ortaklığını duyurdu.

Razer’ın 10 yıllık #GoGreenWithRazer sürdürülebilirlik yol haritasına uygun olarak kurulduğu aktarılan ortaklık, Razer’ın çevre ve sürdürülebilirlik odaklı girişimleri ölçeklendirmelerine yardımcı olacak doğru araçlar ve yeteneklerle donatarak desteklemeyi amaçlayan Yeşil Yatırımlar yükselişini tamamlıyor.

Firmaya göre okyanuslara her yıl yaklaşık 11 milyon ton plastiğin girmesiyle, okyanus temizleme işletmeleri genellikle eski teknoloji, maliyet ve verimlilikle ilgili zorluklarla karşılaşıyor.

ClearBot ekibi, farklı türde deniz plastik atıklarını belirlemek için AI vizyonundan yararlanan robotlar tasarlayıp, sudaki yaşamı korumak için okyanuslardaki bu kirleticiler hakkında bilgi topluyor. ClearBot robotları, daha sonra sorumlu bir şekilde bertaraf edilen deniz plastik atıklarını toplamak için kullanıyor.

Razer Personel Şefi Patricia Liu, konu hakkında “Çevreyi korumaya odaklanan bir girişimle çalışma fırsatına sahip olduğumuz için son derece mutluyuz” dedi ve ekledi:

“ClearBot’un benzersiz yapay zekâsı ve gelişmiş makine öğrenimi teknolojisi, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin ve kuruluşların sürdürülebilirlik çabalarını genişletmelerini sağlayacak ve güçlendirecek.

Dünyayı gelecek nesiller için daha güvenli bir yer haline getirmeye çalışırken, diğer yenilikçi girişimleri de iş birliği fırsatları için Razer’a ulaşmaya çağırıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Razer okyanus temizliği için hayati bir adım atıyor

Söylendiği kadarıyla ClearBot ortaklığı kapsamında Razer’in önde gelen mühendisleri ve tasarımcıları, ClearBot prototiplerini ölçeklenebilir, kitlesel olarak pazarlanabilir bir ürüne dönüştürmeye yardımcı olmak için gönüllü olarak kişisel zamanlarını ve teknik uzmanlıklarını kullandılar.

Razer’ın kapsamlı bilgi birikiminden ve üretim teknik bilgisinden yararlanan ClearBot, robot tasarımını daha akıllı ve daha verimli hale getirmeyi başardı.

Yeni tasarlanan ve tam otomatik robot, dalgalı sularda iki metre mesafedeki deniz plastiklerini algılayabilen son teknoloji yapay zekâ ve makine öğrenimi yetenekleriyle donatılmış durumda. Robot açıklamaya göre güneş enerjisiyle çalılıyor ve sadece bir döngüde 250 kg’a kadar plastik toplayabiliyor.

ClearBot CEO’su Sidhant Gupta konu hakkında, “Razer ekibinin deniz atıkları sorunlarını çözmeye yönelik eylem odaklı yaklaşımı son derece ufuk açıcıydı. Bu proje için zamanlarını gönüllü olarak ayıran ekibe minnettarız” dedi ve ekledi:

“Yeni modelle, Asya’daki deniz liman operatörlerini ve halihazırda ilgilerini dile getirmiş STK’ları içeren ortaklardan başlayarak, deniz sularını korumak için erişimimizi küresel olarak genişletme konusunda kendimize güveniyoruz. Razer ile dünya için olumlu bir değişim yaratmayı dört gözle bekliyoruz.” 

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun dikkat çeken kablosuz şarj teknolojisi