reklamı kapat

POPÜLER

Teknoloji

Re-Tweet’e “sektirme” dendi; işte teknolojinin getirdiği yeni kelimelere ilginç Türkçe karşılıklar

Teknoloji ve bağlı diğer sistemlerin gelişmesiyle hayatımıza birçok yabancı kelime giriyor. Bu yabancı kelimelerin birçoğuna Türkçe karşılık bulundu.

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin düzenlediği ve Türk Dil Kurumu, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Okan Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Derneği iş birliğiyle gerçekleşen çalıştay kapsamında teknoloji ve internet ile hayatımıza giren yeni kelimelere Türkçe karşılıklar bulundu. TDK uzmanları, dilbilimciler, iletişimciler ve pek çok ilgili alandan uzmanın bir araya gelerek beyin fırtınası yaptığı çalıştay kapsamında, Türkçeleştirilen 40’tan fazla kelimeden en çok dikkat çekenleri şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Re-Tweet (RT)/ Sektirme

Binge Watch / Dizibitiren, Aralıksız İzlemek, Duraksız İzlemek

Diss Atmak / Cevap Yollamak

Stalker / Sanal Casusluk

Influencer / Deneyimleyici

Caps / Yazılı Resim, Resim Yorum

Cyber Bot / Siber Can

Teaser / Meraklandırıcı Video

Caption / Resim Altı

Teknoloji ve internet dilimiz de değiştiriyor

Hatırlarsınız bu konuda en çok “Selfie” kelimesi ses getirmişti. Uzmanlar bu kelimeye Türkçe “özçekim” karşılığını vermişti. Peki özçekim yaygınlaştı mı? Bunun cevabı net olarak hayır. Halen herkese selfie kelimesini kullanmayı sürdürüyor. Bu tarz Türkçeleştirme çalışmaları elbette büyük önem arz ediyor. Ancak bunu gündelik hayata uygulamak çok zor olacak gibi duruyor. Özellikle Re-Tweet için seçilen “Sektirme” kelimesi çok ilginç görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Dikkat çeken ölümcül olmayan yeni polis silahı