reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

Rekabet Kurumu’nun açıklamasına WhatsApp cevap verdi

WhatsApp tarafında geçilen yeni dönem ve yeni gizlilik sözleşmesi hakkında Rekabet Kurumu önemli bir açıklama yaptı.

Rekabet Kurumu, WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesine ilişkin kısa süre önce aşağıdaki bilgilendirmeyi paylaştı.

Açıklamada, “WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir” denildi.

Bu gerçekten önemli görünüyor ve WhatsApp’ın Türkiye özelinde geri adım atmak zorunda kaldığını gösteriyordu. Ancak durum söz konusu değil. Çünkü WhatsApp’tan yeni bir açıklama geldi:

Habertürk’e konuşan WhatsApp yetkilileri, “Güncellemenin Türkiye’yi kapsamayacağına dair kesin bir kararımız henüz bulunmuyor. Atılacak adımlar için ilgili makamlarla görüşmeye devam ediyoruz ve herkes için güvenlik ve gizlilik esaslı iletişim sağlamak konusundaki kararlığımızı koruyoruz” dedi.

Yani süreçte henüz kesin bir karar verilmiş değil. Bu açıdan biraz daha sabırlı olmak gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp yeni dönemi için bilinmesi gerekenler şöyle

Biliyorsunuz yeni gizlilik sözleşmesini onaylamayanlar için bir değişiklik olmadı. Yani herhangi bir hesap silinmedi / kapatılmadı. Servis normal olarak kullanılmaya devam edilebiliyor.

Ancak bu bir süre için böyle olacak. Şirket resmi olarak daha sonra ciddi kısıtlamaların geleceğini belirtiyor. WhatsApp’ın açıklamasına göre bu kısıtlamalar herkes için farklı zamanlarda olacak.

Yapılacak ilk WhatsApp kısıtlaması, yeni dönemi kabul etmeyenler için sohbet / kişi listesine erişimin kesilmesi olacak. Birkaç hafta bu tarz bir kısıtlı kullanım sonrasında ise uygulamanın kullanımı tamamen sona erecek.

Temel olarak yeni sözleşmeyi kabul etmeyen kişiler bir süre sonra WhatsApp’ı kesinlikle kullanamayacak, başkalarından sesli ya da görüntülü çağrı alamayacak.

Ancak bahsettiğimiz kısıtlamalar son bilgiler ışığında Türkiye’de aktif edilmeyecek. Bu durum sadece belirli pazarlarda olacak.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti