reklamı kapat

POPÜLER

Sadece beş parça ile hazır: Dünyanın modüler yapıda ilk sürücüsüz otomobili [Video]

Açık kaynak kodlu elektrikli otomobilleriyle tanınan OSVehicle, otomobil endüstrisinde yön verebilecek bir projeyle karşımızda.

Kompakt elektrikli otomobillerin üretimi ve yaygınlaşması adına en önemli parçaların başında şüphesiz üretim süreci geliyor. Ortaya çıkacak olan aracın fiyatına da doğru orantıda yansıyacak olan bu süreci İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan ucuz ulaşım ihtiyacı için geliştirilen araçların kısa sürede ilgi odağı olmasına benzetmek çok da yanlış olmaz. Bu anlamda karşımıza çıkan yeni üreticilerin kimilerinde açık kaynak kodlu elektrikli otomobil projelerine yer verdiğini görmek bu araçların çeşitlenmesi konusunda oldukça önemli. Bu projeyi hem otonom hem de elektrikli bir otomobilde bir araya getiren İtalya merkezli OSVehicle‘ın tasarladığı otomobil dünyada bir ilke imza atıyor.


Ocak ayında benzer bir proje olan TABBY EVO ile karşımıza çıkan OSVehicle ekibinin Edit adını verdiği araç modüler yapısı sayesinde üretim sürecinde ciddi kolaylıkla birlikte geliyor. Standart bir platform üzerine şekilenen araçta kullanıcılar araca entegre etmek istedikleri gövde parçalarını istedikleri gibi kişiselleştirebiliyor. Tamamen hazır olması için toplamda sadece beş parçaya ihtiyaç duyan Edit’te ön, arka, tavan ve kapılar şasinin üstüne kısa sürede yerleştirilerek araç hazır hale getiriliyor ve bu sayede bakım ve onarım süreci de ciddi anlamda kolay hale geliyor. Güç ünitesi ve teknik değerleriyle ilgili henüz herhangi bir bilgi paylaşılmayan Edit, 5. seviye otonom sürüş teknolojisiyle birlikte kendi kendini kullanabilir şekilde yollarda olacak. Resmi satışlarının ne zaman başlayacağı henüz açıklanmayan Edit’i ilk kez Silikon Vadisi‘nde görme ihtimalimiz oldukça yüksek.

VİDEO