reklamı kapat

POPÜLER

Sağlık uzmanı; Apple Watch Series 6 incelemesi

Apple Watch Series 6

ÖNCE SAĞLIK

İlk seriden bu yana sağlık ve fitness konusunda gösterdiği başarıyla adından söz ettiren Apple Watch, yeni modelle birlikte daha gelişmiş sağlık özelliklerini kullanıcılara sunuyor. Koronavirüs salgının tanısında önemli bir rol oynayan SpO2 sensörü yeni modelde karşımıza çıkıyor. Ufak bir bilgi vermek gerekirse; oksijen doygunluğu olarak da bilinen SpO2, kırmızı kan hücrelerinin ciğerlerden vücudun kalanına taşıdığı oksijen yüzdesini ifade ediyor ve bu oksijenli kanın tüm vücuda ne derecede iyi taşındığını gösteriyor.

Kandaki oksijen seviyesinin yüzde 95-100 arasında olması normal, yüzde 90’ın altındaki oksijen seviyesi düşük olarak kabul ediliyor. Böyle bir durumda kullanıcıların doktora başvurması öneriliyor. Apple Watch Series 6, ciltteki doğal değişkenleri gidermek ve sonucun doğruluğunu artırmak için; yeşil, kırmızı ve kızılötesi LED’lerden oluşan dört kümenin yanı sıra kandan geri yansıtılan ışığı ölçmek için arka kristalinde bulunan dört fotodiyotu kullanıyor.

Yeşil, kırmızı ve kızılötesi LED’ler, bilekte yer alan kan damarlarına ışık gönderirken ve arka kristalde yer alan fotodiyotlar da geri yansıyan ışık miktarını ölçüyor. Yapılan ölçüm sonrasında kanın rengine bakılarak, kanda bulunan oksijen miktarı raporlanıyor. SpO2 ölçümü için Apple Watch arayüzünde özel bir uygulama bulunuyor. Uygulamayı açtıktan sonra 15 saniye içinde kanınızdaki oksijen seviyesi ölçülüyor. Daha önce yapılan ölçümleri de iPhone üzerinde Sağlık uygulaması altında görüntüleyebiliyorsunuz.

SpO2 özelliği haricinde yeni modelde Watch Series 5’te olduğu gibi EKG ölçümü de yapabiliyor. Kalpten gelen elektrik sinyallerini okuyabilen bu özelliği Digital Crown’a 30 saniye boyunca tutarak çalıştırmak mümkün. Dans takibi yapılabilmesini de mümkün kılan WatchOS 7 bununla birlikte kullanıcıların uyku takibi yapabilmesine de imkan tanıyor. Koronavirüs salgınıyla mücadelede el yıkamaya da önem veren Apple, yeni güncellemeyle el yıkanmasıyla ilgili bir hatırlatıcı sunuyor. El yıkama sürecini otomatik olarak algılayan sistem, düzgün el yıkama yapılmasına yardımcı olmaya odaklanıyor.