reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 108 megapiksel sensör

Samsung’dan heyecanlandıran duyuru; 108 megapiksel sensör mü geliyor?

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, önümüzdeki hafta önemli bir duyuru yapacağını açıkladı. Bunun arkasında yeni bir kamera sensörü yer alıyor.

Kısa süre önce yeni amiral gemisi modelleri Galaxy Note 10 ve Galaxy Note 10 Plus’ı duyuran firma, biliyorsunuz bu telefonlara Galaxy S10’larda da kullandığı kamera sensörünü koydu. Bu konuda ciddi şekilde eleştirilen firma, bir sonraki seviyeye hazır olmasıyla daha da tepki çekecek gibi görünüyor. Çünkü dediğimiz gibi firmadan 12 Ağustos tarihinde yeni bir kamera sensörü geliyor. Akıllı telefonlar için geliştirilen bu sensörün ne olduğu henüz tam olarak açıklanmıyor. Ancak bu sensörün geçtiğimiz günlerde Xiaomi etkinliğinde tanıtılan 108 megapiksellik ISOCELL CMOS olduğu tahmin ediliyor. Söylendiği kadarıyla tam 12032 x 9024 piksellik fotoğraflar veren bu sensör, çözünürlük konusunda 64 megapiksele yeni çıkmaya hazırlanan pazarda yeni üst limiti belirleyecek gibi görünüyor. Artık çözünürlük konusunda fotoğraf makinelerini katlar hale gelen telefonlar, 108 megapiksel ISOCELL ile daha hiç ulaşılmayan kaliteye çıkacak izlenimi oluşturuyor. Hep söylediğimiz gibi megapiksel seviyesinin yükselmesi telefonlar için olumsuz değil olumlu sonuçlar sağlıyor. Megapiksel düşürme teknikleri ve yapay zeka ile “ufak sensörde yüksek megapiksel” tahmin edilenden daha iyi sonuçlar veriyor. 12 Ağustos tarihinde teknik açıdan iyice detaylanacak yeni sensör, oldukça merak uyandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çok yakında 64 megapiksel Samsung ISOCELL Bright GW1 sensörlü en az üç telefon geliyor

Samsung imzalı 64 megapiksel ISOCELL Bright GW1 üzerine kurulacak Xiaomi, Redmi ve Realme’den modeller yolda bulunuyor. Bu 1/1.72 inç boyutundaki sensör ile yaklaşık 20 MB boyutunda tam 9216×6912 piksellik fotoğraflar çekilebiliyor. Telefonlar için bu kadar yüksek çözünürlük sunan ilk sensör olan ISOCELL Bright GW1, piksel birleştirme odaklı Tetracell teknolojisi ile düşük ışıklı ortamlarda yüksek fotoğraf kalitesi sağlıyor. Düşük ışıkta çözünürlüğü 16 megapiksel seviyesine çekerek temiz ve aydınlık görüntüler sunacak sensörü taşıyan bir Samsung modelinin de 2019 bitmeden gelmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO, gelecek akıllı telefon tasarımını gösterdi