reklamı kapat

POPÜLER

Samsung DeX Linux On Galaxy

Samsung DeX ile Galaxy modelleri yeni bir boyuta taşınıyor: Linux On Galaxy

Samsung‘un Galaxy S8, Galaxy S8 Plus ve Note 8 uyumlu aparatı DeX, bildiğiniz gibi kişilerin telefonlarını masaüstü bilgisayar haline getirmesine imkan tanıyor. Şirket tarafından yayınlanan Linux On Galaxy uygulaması ise Samsung DeX yeteneklerini yeni bir boyuta taşıyor.

Telefonları üzerinde taşıyan ve monitör bağlantısı kurabilen Samsung DeX, kablosuz klavye ile fare desteğine sahip. Bilindiği üzere Samsung DeX ile Galaxy S8, Galaxy S8 Plus ve Galaxy Note 8 içerisinde yer alan Android işletim sistemini masaüstünde de kullanılabiliryor. Düzenlenen geliştiriciler konferansı duyurulduğu kadarıyla DeX artık Linux işletim sistemlerini de çalıştırabiliyor. Bunun için Linux On Galaxy isimli bir mobil uygulama geliştiren Samsung, bu çözüm ile özellikle geliştiricilerin istedikleri Linux dağıtımını DeX üzerinde çalıştırmasına imkan tanıyor. Linux temelli yazılım geliştiren kişileri oldukça memnun edecek olan bu uygulama, yazılımcıların gittikleri her yerde DeX üzerinden hızlı denemeler yapmasının önünü aralayacak. Dizüstü bilgisayarın yerini alması elbette mümkün olmayan DeX, yeni uygulamasıyla herhangi bir monitörün olduğu her yeri iş istasyonu haline getirecek.

Linux On Galaxy deneme sürecinde

Henüz deneme sürecinde olan Linux on Galaxy, DeX‘in yapabildiklerini bir adım yukarıya çıkartıyor olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye’de yaklaşık 400 TL fiyat etiketiyle satılan DeX, en çok da zahmetsiz bağlantı yapısıyla beğeni topluyor.